. Informacje o dzielnicy: Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Chełm: Analiza komunikacji miejskiej w okolicy .

23 maja 2018

Analiza komunikacji miejskiej w okolicy

Pragnę po raz kolejny zwrócić uwagę, że Zakoniczyn (osiedle Pięć Wzgórz) obsługiwane jest przez jedyną i bardzo krótką linię autobusową nr 295. Dodatkowo z podziałem rozkładu jazdy na rok szkolny i okres wakacji/ferii oraz fakt, że autobus nie wjeżdża do końca osiedla, to istotne mankamenty komunikacji miejskiej, które zniechęcają skutecznie mieszkańców. Poniżej przedstawiam porównanie ilościowe dostępności linii autobusowych w rejonie osiedli: Pięć Wzgórz, Miłe i Ujeścisko.

Osiedle Pięć Wzgórz (Zakoniczyn): 
linia [295]: 71 kursów tylko do pętli Łostowice-Świętokrzyska
Suma: 71 kursów

Osiedle Miłe (Jaworzniaków):
[155]: 48 kursów przez Jaworzniaków do PKM Jasień
[262]: 58 kursów bezpośrednio z Wrzeszcza PKP
[156]: 60 kursów z Siedlec przez Ujeścisko
Suma: 166 kursów

Osiedle Ujeścisko:
[118]: 58 kursów dziennie bezpośrednio z centrum: 
[164] przez Jaworzniaków do PKM: 17 kursów  i 15 w kierunku Wrzeszcza PKP [164]
[174]: 21 kursów do Otomin-Pętla i 20 do pętli Siedlce [174]
[156]: 60 kursów do pętli Siedlce i 60 w kierunku Jaworzniaków [156]
Suma: 251 kursów

Warto podkreślić, że tylko linia 118 wjeżdża w głąb osiedla, a pozostałe skierowane są jedynie do wysłużonej pętli Ujeścisko.
  
Wniosek:
Mieszkańcy Zakoniczyna poprzez słabą ofertę przewozową zmuszeni są do częstych przesiadek i uzależnieni od innych linii! Przesiadki są problematyczne (niedopasowane rozkłady, opóźnienia, awarie). W konsekwencji to wydłużony czas dotarcia do miejsca docelowego. 
Warto nadmienić, że w ramach podziału administracyjnego osiedle Pięć Wzgórz podlega administracyjnie "pod" Radę Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice jednak mimo szczerych chęci mieszkańcy nie mają możliwości swobodnego poruszania się po dzielnicy i zmuszeni są do korzystania z samochodów lub z aż trzech środków komunikacji (autobus-tramwaj-autobus)…a mieszkańców Ujeściska obsługuje kilka linii autobusowych: 118, 174, 156 i 164 (to właśnie tam mieszkają radni dzielnicy).
Brak połączenia Zakoniczyna (os. Pięć Wzgórz, m.in.: ul. Porębskiego) liniami autobusowymi z Ujeściskiem, Kowalami, Chełmem, Orunią, osiedlem Miłe wręcz zmusza nas do rezygnowania z komunikacji na rzecz samochodów…to też systematycznie czynią mieszkańcy, co przekłada się na mniejszą ilość zakupionych biletów okresowych i mniejsze wpływy do budżetu miejskiego. 
Osobiście już nie korzystam z komunikacji miejskiej. Częstotliwość kursowania, brak bezpośrednich połączeń i strata czasu to główne powody dlaczego zrezygnowałem i przemieszczam się samochodem.

7 komentarzy:

 1. Już bez jaj... takie linie jak 155, 156, 262 itd to łączniki innych osiedli. 295 jeździ wystarczająco często i mieszkańcy mają dodatkowo przystanek Wieżycka

  OdpowiedzUsuń
 2. A dlaczego mieszkańcy os. Pięć Wzgórz nie mogą mieć bezpośredniego połączenia z innymi osiedlami? Identycznie jak ościenne osiedla?

  Przystanek na Wieżyckiej...proszę przyjechać na osiedle i sprawdzić jaka jest odległość do przystanku Wieżycka np z ronda na którym zawija 295 i zabrać koniecznie dziecko i zakupy może wtedy Drogi Czytelniku podejdziesz inaczej do tematu komunikacji na Zakoniczynie.

  Proszę podpisz się lub zaloguj.

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak wygląda sytuacja na Ujeścisku? Ludzie z Jeleniogórskiej też muszą dość na przystanek Ujeścisko i żyją, a tutaj wystarczy wybudować dodatkowy przystanek przy skrzyżowaniu Świętokrzyska / Porębskiego, tak jak napisał to użytkownik na Facebooku

  OdpowiedzUsuń
 4. Osoby zamieszkałe na ul. Jeleniogórskiej i w okolicy mają do dyspozycji przystanek linii 118 o nazwie własnie Jeleniogórska (przy sklepie Stokrotka).
  Przystanek przy skrzyżowaniu Świętokrzyska/Bergiela moim zdaniem jest niezasadny gdyż jest:
  - stosunkowo mała odległość od przystanku Wieżycka
  - zbyt bliska odległość od przystanku o nazwie Porębskie (to moja inicjatywa stworzenie tam przystanku)
  - kolejny przystanek w ciągu ul. Świętokrzyskiej nie przyniósłby realnej korzyści dla mieszkańców os. Pięć Wzgórz.

  Ponawiam prośbę: proszę podpisz się lub zaloguj.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem innym anonimem w tym "wątku".
  Mieszkam na Guderskiego, a więc linie 155,156,262 są mi bardzo bliskie, ale... tak jak właściciel gdanskpoludnie.pl (?) poruszam się po 3mieście prawie wyłącznie samochodem... mimo wszystko - widząc te tłumy ludzi na przystanku w porannym szczycie - będę walczyć o nie odbieranie nam kursów autobusów kosztem os. Pięciu Wzgórz.
  Niech GAiT coś wymyśli!

  OdpowiedzUsuń
 6. W analizie ilościowej zawarte są dane dostępności komunikacji miejskiej w rejonie Jaworzniaków w celach porównawczych.
  Jednocześnie uważam, że potrzebne są zmiany zarówno na Ujeścisku (dodatkowe kursy 118), w rejonie Jaworzniaków (duże opóźnienia na linii 155 i 262 - jeżdżą w często w parach), w rejonie Kampinowskiej oraz Zakoniczynie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Teraz już zupełny problem (globalny). Brakuje kierowców, i codziennie wypada z rozkładu po xx kursów na wszystkich chyba liniach... ech...

  OdpowiedzUsuń