23 maja 2018

Analiza komunikacji miejskiej w okolicy

Pragnę po raz kolejny zwrócić uwagę, że Zakoniczyn (osiedle Pięć Wzgórz) obsługiwane jest przez jedyną i bardzo krótką linię autobusową nr 295. Dodatkowo z podziałem rozkładu jazdy na rok szkolny i okres wakacji/ferii oraz fakt, że autobus nie wjeżdża do końca osiedla, to istotne mankamenty komunikacji miejskiej, które zniechęcają skutecznie mieszkańców. Poniżej przedstawiam porównanie ilościowe dostępności linii autobusowych w rejonie osiedli: Pięć Wzgórz, Miłe i Ujeścisko.

Osiedle Pięć Wzgórz (Zakoniczyn): 
linia [295]: 71 kursów tylko do pętli Łostowice-Świętokrzyska
Suma: 71 kursów

Osiedle Miłe (Jaworzniaków):
[155]: 48 kursów przez Jaworzniaków do PKM Jasień
[262]: 58 kursów bezpośrednio z Wrzeszcza PKP
[156]: 60 kursów z Siedlec przez Ujeścisko
Suma: 166 kursów

Osiedle Ujeścisko:
[118]: 58 kursów dziennie bezpośrednio z centrum: 
[164] przez Jaworzniaków do PKM: 17 kursów  i 15 w kierunku Wrzeszcza PKP [164]
[174]: 21 kursów do Otomin-Pętla i 20 do pętli Siedlce [174]
[156]: 60 kursów do pętli Siedlce i 60 w kierunku Jaworzniaków [156]
Suma: 251 kursów

Warto podkreślić, że tylko linia 118 wjeżdża w głąb osiedla, a pozostałe skierowane są jedynie do wysłużonej pętli Ujeścisko.
  
Wniosek:
Mieszkańcy Zakoniczyna poprzez słabą ofertę przewozową zmuszeni są do częstych przesiadek i uzależnieni od innych linii! Przesiadki są problematyczne (niedopasowane rozkłady, opóźnienia, awarie). W konsekwencji to wydłużony czas dotarcia do miejsca docelowego. 
Warto nadmienić, że w ramach podziału administracyjnego osiedle Pięć Wzgórz podlega administracyjnie "pod" Radę Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice jednak mimo szczerych chęci mieszkańcy nie mają możliwości swobodnego poruszania się po dzielnicy i zmuszeni są do korzystania z samochodów lub z aż trzech środków komunikacji (autobus-tramwaj-autobus)…a mieszkańców Ujeściska obsługuje kilka linii autobusowych: 118, 174, 156 i 164 (to właśnie tam mieszkają radni dzielnicy).
Brak połączenia Zakoniczyna (os. Pięć Wzgórz, m.in.: ul. Porębskiego) liniami autobusowymi z Ujeściskiem, Kowalami, Chełmem, Orunią, osiedlem Miłe wręcz zmusza nas do rezygnowania z komunikacji na rzecz samochodów…to też systematycznie czynią mieszkańcy, co przekłada się na mniejszą ilość zakupionych biletów okresowych i mniejsze wpływy do budżetu miejskiego. 
Osobiście już nie korzystam z komunikacji miejskiej. Częstotliwość kursowania, brak bezpośrednich połączeń i strata czasu to główne powody dlaczego zrezygnowałem i przemieszczam się samochodem.

Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska