21 sierpnia 2018

Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Wielokrotnie od mieszkańców słyszałem o braku bezpiecznego dojścia do szkół i przedszkoli. Postanowiłem sprawdzić jak w rzeczywistości wyglądają przejścia dla pieszych w okolicy zwłaszcza przy szkołach, tam gdzie dzieci uczęszczają najczęściej.

Szkoła Podstawowa nr 12 przy ul. Człuchowskiej (zdjęcie tytułowe). Przejścia dobrze widoczne widoczne, "na wyniesieniu" oraz w pobliżu rondo dzięki czemu kierowcy zmuszeni są do zwolnienia. Moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie.

Publiczny Zespół Szkolno-Przedszkolny "Olimpijczyk" ul. Porębskiego: pasów niemal nie widać, prędkości kierowców wręcz zawrotne, bardzo duże prawdopodobieństwo wypadku, bezpieczeństwo dzieci stosunkowo niskie. Warto dodać, że kilka tygodniu wcześniej na wysokości wejścia głównego do szkoły zamontowano progi spowalniające (to na plus). Ponadto Rada Dzielnicy z informacji, które posiadam czyni starania o "podniesienie" skrzyżowania Porębskiego/Wieżycka.

Szkoła Podstawowa nr 86 ul. Wielkopolska: pasów niemal nie widać, ulica jednokierunkowa i wąska...

 ...ponadto w okolicy szkoły kolejne przejście: "zebra" słabo widoczna jednak są progi zwalniające.

Szkoła Podstawowa nr 47 (dzielnica Chełm) ul. Reformacka: pasów niemal nie widać, ponadto jest zwężenie jezdni oraz elektroniczna tablica pomiaru prędkości (na plus).

Kolejne przejście od strony wyjazdu z osiedla: tuż za zakrętem jednak warto dodać, że przez wiele lat na tym odcinku jezdni parkowały samochody, co stwarzało spore zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. Nowe oznakowanie po remoncie zdecydowanie poprawiło bezpieczeństwo.

Przejście przed skrzyżowaniem Buczka/Reformacka: stan kiepski jednak jest alternatywa i można skorzystać z innego, bardziej widocznego przejścia i mniej uczęszczanego przez kierowców odcinka ulicy (zdjęcie powyżej).

Przedszkole przy ul. Dąbka więcej: tutaj

Osiedle Ujeścisko: stan przejść dla pieszych bardzo dobry, niedawno wiele przejść odmalowano.

Osiedle Pięć Wzgórz:Wjazd w ul. Guderskiego od ul. Śwętokrzyskiej:

Ul. Guderskiego/Czermińskiego:Ul. Jabłoniowa:


Ul. Niepołomicka
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska