30 marca 2022

PKM Południe – konsultacje z mieszkańcami

PKM Gdańsk-Południe

Projekt linii kolejowej PKM to szansa dla południowych dzielnic Gdańska na szybki transport publiczny. Szacuje się, że do 2030 roku w najdynamiczniej rozwijającej się części naszego miasta będzie mieszkać 100 000 osób. W związku z tym przedstawiciele władz szukają rozwiązań usprawniających podróże mieszkańcom. Znane są wyniki pierwszej fazy prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym czyli możliwymi wariantami przebiegu nowej dwutorowej, zelektryfikowanej linii kolejowej.

Wyniki te zostaną przedstawione i omówione w trakcie trzech serii spotkań zaplanowanych na kwiecień, maj i wrzesień br.
PKM Gdańsk-Południe

PKM Południe planowo połączy przystanek SKM Gdańsk Śródmieście przez południowe osiedla Gdańska aż do Kowal. W dalszej perspektywie ma włączyć się w istniejącą linię kolejową nr 248 czyli PKM - stąd nazwa projektu, a jeszcze później połączy się z nieczynną obecnie, wymagającą modernizacji linią nr 229 (Pruszcz Gdański – Stara Piła).
Najlepszym i najszybszym transportem wśród zakorkowanych ulic jest transport szynowy. To właśnie PKM-ka ma zapewnić komfortowy dojazd dzieciom i młodzieży do szkół, a rodzicom do pracy czy domu. Mieszkańcy mają idealny moment, aby wypowiedzieć się w temacie planowanej trasy na konsultacjach społecznych. Pierwsze spotkanie już 4.04 o godz 17:00 w Hotelu Zatoka na Trakcie św. Wojciecha 149, a już następnego dnia tj. 05.04 (wtorek) również o godz. 17 w Hotelu Platan na ul. Niepołomickiej 36. Kolejne spotkania w Pruszczu Gdańskim, Kolbudach i Żukowie, a szczegóły na plakacie. 
PKM Gdańsk-Południe
źródło: pkm-poludnie.pl

Ważne: maksymalna liczba uczestników pojedynczego spotkania to 50 osób. Zainteresowanych osobistym udziałem w spotkaniach organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisanie się.
Ponadto przebieg konsultacji będzie udostępniony na żywo w internecie dzięki transmisji online (na kanale YouTube PKM). W celu zbadania opinii mieszkańców o projekcie PKM Południe przygotowano również do wypełnienia ankietę

Jest szansa, aby pierwszy etap PKM Południe z Gdańska Śródmieście do Kowal powstał do 2030 roku zakładając uzyskanie pozytywnych rekomendacji i dofinansowania. Na tym odcinku przewidziano 5 przystanków:
-Gdańsk Trakt Świętego Wojciecha
-Gdańsk Madalińskiego
-Gdańsk Łostowice – Świętokrzyska
-Gdańsk Niepołomicka
-Gdańsk Świętokrzyska – Węzeł Kowale
PKM Gdańsk-Południe
źródło: pkm-poludnie.pl

Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska