. Blog o rozwoju południowych dzielnic Gdańska: Media o mnie .

Media o mnie

fot. Ireneusz Wrosz


Dziennik Bałtycki:
http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/gdansk/a/gdansk-miasto-przedsiebiorczych-nagrody-prezydenta-dla-aktywnych-gdanszczan-poznaj-laureatow,11463520/

http://www.dziennikbaltycki.pl/plebiscyt/a/gdansk-miasto-przedsiebiorczych-przedsiebiorczosc-spoleczna-wyniki,11667584/


źródło: dziennikbaltycki.pl

Mojaorunia.pl:
http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/galeria/beda-mniejsze-korki-na-swietokrzyskiej-dzieki​-blogerowi-z,2222988,8699954,t,id,zid.html#galeria​

http://gdansk.naszemiasto.pl/galeria/opis/1846315,gdansk-poludnie-zapomniany-rozmowa-z-gdanskim-bloggerem,galeria,id,t,tm.html#e89f8dcd371f5559,1,3,4

Radio Gdańsk:
http://gdansk-ujescisko.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=9912


Gazetka korporacyjna

Mieszkańcy wpływają na miasto

- Wyprowadziłem się na Zakoniczyn i do najbliższego przystanku autobusowego miałem kilometr, a autobus zatrzymywał się na starej, malutkiej pętli Wieżycka. Wyglądało to groteskowo, gdy tłumy ludzi w niedzielę brodziły w śniegu, idąc po nieodśnieżonym chodniku i wiedziałem, że nie idą z kościoła, tylko z oddalonego przystanku.

Jak w czeskim filmie

- Zacząłem pisać do urzędników, żeby poprawić sytuację, ale otrzymałem odpowiedź, że ul. Porębskiego nie ma wierzchniej warstwy asfaltobetonu i dlatego autobus tam nie wjedzie.

- Dalej robiło się już tylko trudniej – deweloperzy budujący osiedle Pięć Wzgórz mieli po zakończeniu inwestycji budowlanej położyć asfalt na wspomnianej ulicy. Problem był taki, że nikt nie potrafił wskazać przewidzianej daty zakończenia tej inwestycji.

- Ze swoimi prośbami byłem odsyłany od Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku do Zarządu Dróg i Zieleni, a następnie Urzędu Miasta Gdańska i wreszcie do samych deweloperów. Bezskutecznie. Dopiero po artykule Michała Jamroża z Gazety Wyborczej urzędnicy zdecydowali się przedłużyć linię 295, do przystanku Zakoniczyn.


Wiele hałasu o…

Paweł Wiśniewski jest autorem bloga Gdańsk Południe i pracownikiem trójmiejskiej korporacji. Często się uśmiecha, a w pracy zawsze chętnie pożartuje, choć dostrzega on wiele niedoskonałości w okolicy, w której mieszka. Wie, że ma prawo do wpływania na swoje otoczenie i zamierza z tego prawa korzystać. Pytam go, czy uważa się za społecznika, ale odpowiada pragmatycznie
 
- Jestem blogerem, płacę podatki w tym mieście i staram się mieć wpływ, aby były one w jak najlepszy sposób zagospodarowane. Dlatego też uczestniczyłem w spotkaniu dotyczącym strategii rozbudowy Miasta Gdańska w 2030 r.

Kiedy zaczynamy rozmawiać o południu Gdańska, Paweł poważnieje, a w jego oczach widać, że mocno się przykłada do tego co robi.
Pytam, które osiedla dokładnie wchodzą w obszar południowego Gdańska.


- Według mnie Chełm, Orunia, rejony Wilanowskie były na południu jeszcze dziesięć lat temu – zaczyna Paweł. – Teraz do południa moim zdaniem zaliczyć można wszystkie osiedla na południe od torów biegnących do pętli Łostowice-Świetokrzyska.

Podział, o którym mówi Paweł jest ważny, bo jeszcze do 2011 roku Gdańsk Południe i Chełm były administracyjnie jedną dzielnicą, teraz są osobno – Chełm, Jasień, Ujeścisko-Łostowice.
 

- Chciałbym, aby na południu mieszkało się lepiej...

- Wyprowadziłem się na Zakoniczyn z własnej woli – zaznacza Paweł. – Wiedziałem, że będę miał blisko siebie dwa supernowoczesne przedszkola modułowe i nowoczesną szkołę podstawową. Co prawda z racji obniżenia wieku szkolnego, placówki pełnią rolę zerówek, a do szkoły nie ma jeszcze chodnika, podkreślam – jeszcze – gdyż do końca tego roku dokumentacja techniczna ma być przygotowana, a w przyszłym roku planowana jest inwestycja, o którą również zabiegałem.


Paweł założył bloga w lipcu 2012 roku, bardziej po to, żeby w formie cyfrowej móc przechować opisy swoich interwencji. Dziś, sporo osób chętnie komentuje jego pomysły zmiany otaczającej go rzeczywistości. Wiarygodności jego działaniom dodaje to, że zawsze podpisuje się swoim imieniem i nazwiskiem.

- Kiedyś jeden z czytelników bloga napisał mi, że dziennikarz portalu Trójmiasto.pl odesłał go do mnie, bo dla portalu trójmiejskiego temat był zbyt niszowy.

Jak układa się współpraca z urzędnikami?


- Uważam, iż urzędnicy traktują mnie jak partnera, bywa że zapraszają na spotkania, w których staram się uczestniczyć.

Upublicznianie problemów w internecie okazało się bardzo skuteczne, o czym świadczy lista interwencji, jaką Paweł wciąż uaktualnia na blogu.
Sam mówię mu o moim problemie z Zakoniczynem – nie ma nocnego autobusu i żeby wrócić od znajomych na Piecki-Migowo muszę albo zdążyć na ostatni kurs dzienny o 23, albo jechać nocnymi przez Gdańsk Główny.


- Nie martw sięzapewnia o nocny autobus będę postulować.

Rozmowę przeprowadził Piotr Szymański.

Kontakt:
Paweł Wiśniewski
e-mail: gdanskpoludnie@gmail.com