. Informacje o dzielnicy: Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Chełm: Aktualizacja: Refleksja o komunikacji miejskiej – linia 295 na osiedlu Pięć Wzgórz (Zakoniczyn) .

01 grudnia 2017

Aktualizacja: Refleksja o komunikacji miejskiej – linia 295 na osiedlu Pięć Wzgórz (Zakoniczyn)

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku informuje, że będzie dodatkowy kurs linii 295! Pomiędzy ostatnim N1 i pierwszym kursem 295. Data korekty rozkładu jazdy jeszcze nie jest znana.
Mając na uwadze zmianę rozkładu linii 156, która została skorygowana o dwa dodatkowe kursy, które umożliwiają mieszkańcom osiedli przy ul. Jabłoniowej i ul. Leszczynowej lepsze skomunikowanie w godzinach wczesnoporannych w dni powszednie postanowiłem sprawdzić jak kursują inne linie autobusowe w południowej części Gdańska. Analiza obejmuje pierwsze kursy linii dziennych.

Pierwszy kurs linii 295 o godz. 5.19 z Zakoniczyna  jest niemal pół godziny później niż (156) z Jaworzniaków, około 20 min później niż (118) z Jeleniogórskiej, (175) z „Maćków” i (155) z Baśniowej oraz prawie 15 min później niż (255) z Kowal i (213) z Olimpijskiej...

Mieszkańcom Zakoniczyna potrzebna jest lepsza oferta komunikacji miejskiej. 
1. Dodatkowe poranne kursy pomiędzy godz. 5.00 - 5.50
2. Nowe kursy w godz. 17-23
3. Wydłużenie trasy 295 i/lub "wpuszczenie" kolejnej linii w osiedle Pięć Wzgórz

Linia 295 posiada rozkład jazdy z podziałem na rok szkolny i wakacje/ferie, a to jedyna linia obsługująca os. Pięć Wzgórz! W związku z tym w przerwie szkolnej kursów jest jeszcze mniej.
Osiedle Pięć Wzgórz obsługuje jedynie linia 295 TYLKO do pętli Łostowice-Świętokrzyska i to prawdopodobnie wciąż najkrótsza linia autobusowa w Gdańsku!
Brak połączenia osiedla Pięć Wzgórz liniami autobusowymi z Ujeściskiem, Kowalami, Chełmem, Orunią, rejonem Jaworzniaków...

Wspomniany rejon Jaworzniaków posiada linie 155 do PKM i do pętli Łostowice-Świętokrzyska, 262 bezpośrednio do Wrzeszcza i 156 do Siedlec (to przykład bardzo dobrze skomunikowanego osiedla-brawo ZTM).
Ujeścisko obsługuje linia 118 bezpośrednio do centrum, 174 do Siedlec/Otomina, 156 do Siedlec/Jaworzniaków.

Przypominam, że przyczyniłem się do wydłużenia linii 295 do przystanku Zakoniczyn, uruchomienia przystanków Porębskiego i poprawy jej częstotliwości (postulat mieszkańców) - wszystkim, którym pomagali dziękuję. Pomimo tego to wciąż zdecydowanie za mało, aby mieszkańcy os. Pięć Wzgórz chętnie korzystali z komunikacji, a zamiast tego rezygnują z autobusu na rzecz samochodów lub tylko ze względów ekonomicznych wybierają komunikację.
Osobiście już nie korzystam z komunikacji miejskiej. Częstotliwość kursowania, brak bezpośrednich połączeń i strata czasu to główne powody dlaczego zrezygnowałem i przesiadłem się na samochód.

Wielu moich sąsiadów posiada dwa auta ze względu na delikatnie mówiąc niedopasowana ofertę przewozową na osiedlu Pięć Wzgórz.

Na koniec dodam, iż wciąż linia nocna N1 kurs po godz. 3 i 4 nie wjeżdża w osiedle Pięć Wzgórz! (źródło ZTM rozkład jazdy

Trzeba pojechać na Jaworzniaków i wrócić na Zakoniczyn. Co ważne kierowcy wypraszają na przystanku końcowym z autobusu!

Wnioski pozostawiam Państwu...


17 komentarzy:

 1. Bardzo trafne uwagi. Osiedla na Zakoniczynie wciąż się rozbudowują, a jeden jedyny autobus " 295" kursujacy rzadko w godznach wczesno rannych to zdecydowanie za mało. Cudownie by było, gdyby udałoby się to ulepszyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje uwagi zostały przesłane do Radnych Dzielnicy oraz Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Zobaczymy jaka będzie reakcja.

   Usuń
  2. Może warto zastanowić się nad złożeniem wniosku do ZTMu o to aby autobusy linii 262 i 155 wyjeżdżały na osiedle 5 wzgórz, jak nie wszystkie to tylko część kursów..

   Usuń
  3. Takie wnioski zgłaszalem juz kilka lat temu...
   Ponadto wymyśliłem linie 450 tj 155+295=450 połączenie tych dwóch linii.
   Samemu trudno mi działać choc co pewien czas wracam do tematu. Mieszkańcy nie zgłaszają próśb o poprawę wiec ZTM interpretuje ze jest dobrze...
   W ZTM kiedyś powiedziano mi: Jak to jest ze tylko Pan (czyt. Ja) pisze maile w sprawie poprawy komunikacji..

   Usuń
  4. Fakt samemu niewiele można zdziałać, to może podpisy mieszkańców w akciecie pewnie pomogloby rozwiązać problem

   Usuń
  5. Na naszym osiedlu już ankietę zorganizowałem (kilka lat temu) dostępna była w sklepie przy rondzie Pod Filarami. ZTM dodał kilka kursów linii 295.
   Można spróbować ponownie..

   Usuń
 2. Problem braku połączeń bezpośrednich i słabego skomunikowania pojawił się po wybudowaniu tramwaju i jest również problemem innych południowych osiedli - choćby na Olimpijskiej czy Srebrnej. W drugim przypadku zasadniczo pod uwagę można tylko brać linię 175 - wieczorami kursy z pętli co pół godziny, a autobusy są przepełnione. Kiedyś linia 175 i dojeżdżała aż do Dworca Głównego przez Małomiejską i Trakt. Dlaczego linia 154 dalej funkcjonuje z dużą częstotliwością, a 175 i 213 zostały skrócone? Może zasadnym byłoby wydłużenie 154 do pętli na Łostowicach?

  Innym naszym problemem jest wyjazd z Niepołomickiej - w godzinach szczytu w korku do skrzyżowania ze Świętokrzystką stoi się nawet do 20 minut. Powstają nowe osiedla, które jeszcze bardziej korkują jedyny możliwy wyjazd, a inwestycje drogowe stoją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem nie da się mieszkańców nakręcić z powrotem na komunikację. Ja studiuję teraz w Sopocie. Z 5Wzgórz jadę od 30 do 40 minut obwodnicą. A komunikacją? Od 30 do 40 minut to ja jadę do najbliższego przystanku SKM.

  I co ma mnie skusić do korzystania z komunikacji? Dopóki mam pieniądze i auto jeździ to nie widzę sensu w przesiadaniu się na komunikację.

  Mnóstwo osób pracuje poza Gdańskiem. Co im da kolejna linia?

  Trzeba by przeprowadzić jakiś wywiad, ale według mnie wniosek będzie jeden, ci co jeżdżą i tak nie przejdą na komunikację.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo trudno będzie namówić mieszkańców na komunikację miejską. Od samego początku istnienia na osiedlu Pięć Wzgórz była kiepska komunikacja, a raczej w ogóle nie było transportu publicznego. Linia 295 kończyła trasę na pętli Wieżycka. Dlatego duża ilość mieszkańców od początku przyzwyczaiła się do aut.
  Mieszkańcom z pewnością pomoże druga linia bo jednak nie wszyscy jeżdżą autami, ponadto im lepsza komunikacja tym większe szanse na intensywniejsze korzystanie z jej.
  Linia 295 jest zbyt krótka aby była atrakcyjna, w godzinach szczytu ok, ale pojedz wieczorem na pętli znów czekasz na tramwaj, później w Gdańsku czekasz na przesiadke...zawsze musisz się przesiadać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pOSTULUJe przedłużenie 295 na Piecki - wileńska z nawotką na suchachaninie

   Usuń
 5. Postuluję o przedłużenie kursowania 295 do dzielnicy Chełm, tak jak za dawnych czasów. (?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej opinii nie ma szans na wydłużenie linii 295 do pętli Chełm gdyż tramwajem można tam dojechać...
   Tez wcześniej prosiłem o to.

   Usuń
 6. A ja ostatnio zasuwałem z buta z pętli, bo ku mojemu zdumieniu, po 23:00 nie czekał na mnie już żaden autobus (pierwszy na liści był podaj dopiero o...5:10). A nie wcale nie był to ostatni tramwaj. W między czasie minął mnie na trasie autobus już nocny, nie wjeżdżający na pętlę i z inną taryfą. To jakaś paranoja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie to samo mógłbym napisać. Generalnie jeżdżę samochodem ale czasem zdarzało mi się korzystać z komunikacji.
   Niestety prawie za każdym razem jestem do niej skutecznie zniechęcany.
   Na osiedlu Zakoniczyn (proszę przestańcie używać tej wymyślonej na potrzeby komercji nazwy Pięć Wzgórz... Używajmy fajnych historycznych nazw a nie jakiejś nowomowy) mieszkam już od 14 lat więc pamiętam jeszcze gorsze czasy.
   Od początku jak powstawała linia tramwajowa mówiono i pisano w artykułach że przesiadki będą "drzwi w drzwi"... Taśma, były ale tylko na samym początku. Teraz często zdarza się że tramwaj dojeżdża do pętli a ja linii 295 mogę sobie pomachać z okna bo właśnie nas mija... Ile to by zajęło czasu żeby ludzie się przesiedli ?? 30 sekund ?? Tak trudno poczekać ? Takie mega opóźnienie będzie?
   I czekasz potem 20 minut nn a zimnie na kolejny 295.

   Usuń
  2. I wracając do nazw. Jestem zwolennikiem usunięcia tego napisu przed osiedlem z nazwą Pięć Wzgórz i założeniem takiej jak być powinna czyli Zakoniczyn. Równocześnie powinno się usunąć napis "Zakoniczyn" który jest mylnie ustawiony po Rzymie wjeździe na teren historycznych Łostowic Północnych
   Nie wiem w jakim celu tak się mieszka w nazewnictwie.

   Usuń
 7. W tekście miało być "przy wjeździe" a nie "po Rzymie". Niestety słownik zamienił. Sorry za nieuwagę.

  OdpowiedzUsuń