01 grudnia 2017

Aktualizacja: Refleksja o komunikacji miejskiej – linia 295 na osiedlu Pięć Wzgórz (Zakoniczyn)

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku informuje, że będzie dodatkowy kurs linii 295! Pomiędzy ostatnim N1 i pierwszym kursem 295. Data korekty rozkładu jazdy jeszcze nie jest znana.
Mając na uwadze zmianę rozkładu linii 156, która została skorygowana o dwa dodatkowe kursy, które umożliwiają mieszkańcom osiedli przy ul. Jabłoniowej i ul. Leszczynowej lepsze skomunikowanie w godzinach wczesnoporannych w dni powszednie postanowiłem sprawdzić jak kursują inne linie autobusowe w południowej części Gdańska. Analiza obejmuje pierwsze kursy linii dziennych.

Pierwszy kurs linii 295 o godz. 5.19 z Zakoniczyna  jest niemal pół godziny później niż (156) z Jaworzniaków, około 20 min później niż (118) z Jeleniogórskiej, (175) z „Maćków” i (155) z Baśniowej oraz prawie 15 min później niż (255) z Kowal i (213) z Olimpijskiej...

Mieszkańcom Zakoniczyna potrzebna jest lepsza oferta komunikacji miejskiej. 
1. Dodatkowe poranne kursy pomiędzy godz. 5.00 - 5.50
2. Nowe kursy w godz. 17-23
3. Wydłużenie trasy 295 i/lub "wpuszczenie" kolejnej linii w osiedle Pięć Wzgórz

Linia 295 posiada rozkład jazdy z podziałem na rok szkolny i wakacje/ferie, a to jedyna linia obsługująca os. Pięć Wzgórz! W związku z tym w przerwie szkolnej kursów jest jeszcze mniej.
Osiedle Pięć Wzgórz obsługuje jedynie linia 295 TYLKO do pętli Łostowice-Świętokrzyska i to prawdopodobnie wciąż najkrótsza linia autobusowa w Gdańsku!
Brak połączenia osiedla Pięć Wzgórz liniami autobusowymi z Ujeściskiem, Kowalami, Chełmem, Orunią, rejonem Jaworzniaków...

Wspomniany rejon Jaworzniaków posiada linie 155 do PKM i do pętli Łostowice-Świętokrzyska, 262 bezpośrednio do Wrzeszcza i 156 do Siedlec (to przykład bardzo dobrze skomunikowanego osiedla-brawo ZTM).
Ujeścisko obsługuje linia 118 bezpośrednio do centrum, 174 do Siedlec/Otomina, 156 do Siedlec/Jaworzniaków.

Przypominam, że przyczyniłem się do wydłużenia linii 295 do przystanku Zakoniczyn, uruchomienia przystanków Porębskiego i poprawy jej częstotliwości (postulat mieszkańców) - wszystkim, którym pomagali dziękuję. Pomimo tego to wciąż zdecydowanie za mało, aby mieszkańcy os. Pięć Wzgórz chętnie korzystali z komunikacji, a zamiast tego rezygnują z autobusu na rzecz samochodów lub tylko ze względów ekonomicznych wybierają komunikację.
Osobiście już nie korzystam z komunikacji miejskiej. Częstotliwość kursowania, brak bezpośrednich połączeń i strata czasu to główne powody dlaczego zrezygnowałem i przesiadłem się na samochód.

Wielu moich sąsiadów posiada dwa auta ze względu na delikatnie mówiąc niedopasowana ofertę przewozową na osiedlu Pięć Wzgórz.

Na koniec dodam, iż wciąż linia nocna N1 kurs po godz. 3 i 4 nie wjeżdża w osiedle Pięć Wzgórz! (źródło ZTM rozkład jazdy

Trzeba pojechać na Jaworzniaków i wrócić na Zakoniczyn. Co ważne kierowcy wypraszają na przystanku końcowym z autobusu!

Wnioski pozostawiam Państwu...


Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska