13 kwietnia 2016

Posprzatajmy naszą okolicę

Akcja, przewidziana na 16 i 23 kwietnia br., obejmie cztery dzielnice: Jasień, Kokoszki, Ujeścisko-Łostowice oraz Chełm. Wiosna zawsze sprzyja inicjatywom w konwencji "sprzątania
świata". Zazwyczaj są organizowane oddolnie, np. przez mieszkańców danego osiedla. - W tym roku po raz pierwszy podejmiemy próbę zainicjowania współpracy mieszkańców, Rad Dzielnic i służb miejskich na tak znaczną skalę. Będzie to nie tylko praca w szczytnym celu, ale też edukacja, bo przy okazji chcielibyśmy informować gdańszczan o tym, w jaki sposób, z pomocą podległych miastu instytucji, mogą odpowiedzialnie pozbywać się przeróżnych odpadów – wyjaśnia Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej.
"Wielkie Sprzątanie" to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miejskiego, Zakładu Utylizacyjnego, Rad Dzielnic oraz wszystkich jednostek miejskich odpowiedzialnych za szeroko pojmowane "Czyste Miasto Gdańsk". Do tej, swego rodzaju "koalicji" przystąpiły również szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, lokalni aktywiści. - Warto przyjść całymi rodzinami, by propagować wśród naszych dzieci jak najlepsze wzorce. Chyba każdego normalnego człowieka bulwersuje widok, przykładowo, opon wyrzuconych w parku. Potrzebna jest praca u podstaw. Pokolenie naszych dzieci musi już postępować z odpadami ze znacznie większą świadomością – mówi Marian Menczykowski, przewodniczący zarządu Dzielnicy Chełm.
Nowa formuła akcji polega m.in. na tym, że pracownicy jednostek miejskich będą z wspólnie mieszkańcami nie tylko sprzątać i nasadzać zieleń, ale też działać będą  specjalne ekipy usuwające dzikie wysypiska. Bezpośredni kontakt z miejskimi służbami umożliwi także w bezpośredniej rozmowie poznanie wszystkich rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, z których można korzystać na terenie Gdańska.
Uczestnicy dowiedzą się także o planowanych zmianach, m.in. wprowadzeniu obowiązkowej segregacji szkła od lipca tego roku. W obu terminach wyznaczone zostały konkretne miejsca zbiórki (zawsze o 10 rano), w których koordynatorzy będą wydawać worki, rękawice i mapki z zaznaczonymi obszarami objętymi akcją. Dzieci powinny być z opiekunami. Na gdańszczan, którzy włączą się do akcji, będą czekały "ekologiczne" upominki i poczęstunek przy 4 szkołach oraz w Jarze Wilanowskim.
W poszczególnych "piknikowych" lokalizacjach „Wielkiego Sprzątania Gdańska-Południa” pojawią się również punkty Informacyjne Zakładu Utylizacyjnego, w których będzie można porozmawiać o działalności spółki, jej planach, o usługach świadczonych dla mieszkańców, a także o przygotowaniach do budowy spalarni odpadów komunalnych. - Podejmujemy coraz więcej inicjatyw skierowanych do sąsiadów zakładu, a "Wielkie Sprzątanie" to kolejny element tych działań. Chcemy być pozytywnie obecni w naszym otoczeniu, ale też stwarzać przy tym okazje do przybliżania naszych obecnych i tych przygotowywanych inwestycji, które mają ograniczyć problem przykrego zapachu. Zależy nam również by pokazywać mieszkańcom jak wiele ich problemów z odpadami jesteśmy w stanie rozwiązać szybko i bezpłatnie – podkreśla Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Terminy i miejsca akcji:
 16 kwietnia 2016 r.
- Jar Wilanowski (Chełm)
- przy Szkole Podstawowej nr 86 (Ujeścisko, ul. Wielkopolska 20)
- przy ul. Ptasiej 22A
- przy skrzyżowaniu ul. Stoczniowców / Dokerów

23 kwietnia 2016 r.
- przy Szkole Podstawowej nr 85 (Jasień, ul. Stolema 59)
- przy Szkole Podstawowej nr 12 (Ujeścisko, ul. Człuchowska 6
- przy Szkole Podstawowej SP nr 84 (Kiełpino, ul. Otomińska 72)
- przy ul. Lubowidzkiej 8 (Szadółki)
- przy ul. Jabłoniowej 13 (siłownia)
- przy ul. Szczęśliwej 42 (Kiełpinek)

Harmonogram:
10:00 – zbiórka uczestników (pobieranie worków, rękawic, mapek)
10:00 – początek wspólnych nasadzeń kwiatów, krzewów
10:30 – początek wspólnego sprzątania w terenie
13:00 – powrót do miejsca zbiórek, poczęstunek, udział w piknikach sąsiedzkich
14:30 – zakończenie akcji
Pikniki sąsiedzkie oraz wspólne nasadzenia roślin przewidziane są przy czterech szkołach oraz w Jarze Wilanowskim.

Cyprian Maciejewski
Urząd Miejski w Gdańsku
Zakład Utylizacyjny sp. z o.o.
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska