26 lutego 2018

Dlaczego Zakoniczyn potrzebuje lepszej komunikacji

Nie tylko mieszkańcy postulują o poprawę komunikacji miejskiej na Zakoniczynie. Kierowcy GAiT rozmawiają z Zarządem Transportu Miejskiego o zmianie trasy linii 155 lub 255. Nadmieniam, że już kilka lat temu złożyłem kilka propozycji zmian w kursowaniu autobusu 155, które zostały rozpatrzone negatywnie. Przewodniczący Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice wstępnie popiera też propozycję  kursowania linii 155 lub 262 przez Zakoniczyn.
Pragnę po raz kolejny zwrócić uwagę, że Zakoniczyn (osiedle Pięć Wzgórz) obsługiwany jest przez jedyną i najkrótszą linię autobusową nr 295 w Gdańsku! Najkrótszą i dodatkowo z podziałem rozkładu jazdy na rok szkolny i okres wakacji/ferii – niestety to zniechęca mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej…

Dla przykładu:
- Jaworzniaków obsługuje: linia 155 do PKM Jasień i pętli Łostowice-Świętokrzyska, 262 bezpośrednio do Wrzeszcz PKP, 156 do pętli Siedlce…
- Ujeścisko: linia 118 bezpośrednio do centrum, 174 do Siedlec i/lub Otomina, 156 Siedlec i/lub Jaworzniaków, 164 do Kiełpinek PKM i/lub Wrzeszcz PKP
- Zakoniczyn (os. Pięć Wzgórz): linia 295 TYLKO do pętli Łostowice-Świętokrzyska…

Zalety kursowania linii 155 przez Zakoniczyn:
-  dojazd do PKM dla mieszkańców osiedla Zakoniczyna 
- dogodny dojazd mieszkańców Jaworzniaków do Porębskiego i Porębskiego do Jaworzniaków
- połączenie bezpośrednie Zakoniczyna do Centrum Kowale, dojazd do sklepu Lidl i Tesco, kręgielni CK Bowling, Fitness Club Calypso, oddziałów bankowych PKO BP i Milennium.

Minusy:
- dłuższy dojazd mieszkańców Jaworzniaków do domu. Osoby te mają alternatywę w postaci 262 lub 156 ta jednak kursuje z pętli Siedlce.

Mieszkańcy Zakoniczyna poprzez słabą ofertę przewozową zmuszeni są do częstych przesiadek i uzależnieni od innych linii! Przesiadki są problematyczne (niedopasowane rozkłady, opóźnienia, zimno, awarie), w konsekwencji to wydłużony czas dotarcia do miejsca docelowego. 

Warto nadmienić, że w ramach podziału administracyjnego osiedle Pięć Wzgórz podlega "pod" Radę Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice jednak mimo szczerych chęci mieszkańcy nie mają możliwości swobodnego poruszania się po dzielnicy i zmuszeni są do korzystania z samochodów lub z aż trzech środków komunikacji (autobus-tramwaj-autobus)…a mieszkańców Ujeściska obsługuje kilka linii autobusowych: 118, 174, 156 i 164 (to własnie tam mieszkają wszyscy radni dzielnicy).
Brak połączenia Zakoniczyna (os. Pięć Wzgórz, m.in.: ul. Porębskiego) liniami autobusowymi z Ujeściskiem, Kowalami, Chełmem, Orunią, rejonem Jaworzniaków wręcz zmusza nas do rezygnowania z komunikacji na rzecz samochodów…to też systematycznie czynią mieszkańcy, co przekłada się na mniejszą ilość zakupionych biletów okresowych i mniejsze wpływy do budżetu miejskiego. 

Osobiście już nie korzystam z komunikacji miejskiej. Częstotliwość kursowania, brak bezpośrednich połączeń i strata czasu to główne powody dlaczego zrezygnowałem i przemieszczam się samochodem.

Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska