. Informacje o dzielnicy: Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Chełm: Jak dojadę do domu? - kolejna refleksja o komunikacji miejskiej .

01 lutego 2018

Jak dojadę do domu? - kolejna refleksja o komunikacji miejskiej

W jaki sposób mieszkańcy Gdańsk – Południe wrócą do domu w godzinach wieczornych? Tym razem do kolejnej analizy komunikacji miejskiej funkcjonującej w południowej części Gdańska skłoniła mnie rozmowa z urzędniczką, którą miałem przyjemność poznać na spotkaniu Prezydenta z mieszkańcami Siedlec i Wzgórza Mickiewicza.
Mając na uwadze sygnały mieszkańców sprawdziłem jak kursują linie autobusowe obsługujące południową część Gdańska. Analiza obejmuje wieczorne - ostatnie kursy w kierunku południowych osiedli.

Ostatni kurs linii 295 o godz. 22.40 z pętli Łostowice-Świętokrzyska w kierunku Zakoniczyna jest niemal pół godziny wcześniej niż (162) na Orunię Górną, 15 min wcześniej niż (213) na Olimpijską oraz 13 minut wcześniej niż (175) w kierunku Maćkowy przez Kampinowską.
Potrzebny jest dodatkowy kurs przed godz. 23, który mógłby również pojechać przez Zakoniczyn aż na Jaworzniaków.

Mieszkańcom Zakoniczyna potrzebna jest lepsza oferta komunikacji miejskiej. 
1. Dodatkowe wieczorne kursy pomiędzy godz. 22.00 - 23.00
2. Nowe kursy w godz. 17-22
3. Wydłużenie trasy 295 i/lub "wpuszczenie" kolejnej linii w osiedle Pięć Wzgórz (Zakoniczyn).

Ponadto mieszkańcy Ujeściska ostatni kurs linii 118 z Dworca PKP mają już o godz. 22.31, co warto podkreślić autobus ten obsługuje rejon Chełma - pasażerowie tej linii z pewnością ucieszyliby się z dodatkowego późnowieczornego kursu przed pierwszym kursem N4.
Kolejny raz analizuję rozkłady jazdy w południowej części Gdańska i ponownie mało atrakcyjną tym razem w godzinach wieczornych ofertę transportu publicznego posiada Zakoniczyn z jedną z najbardziej zamieszkałych ulic naszego miasta - Porębskiego.
Warto dodać, że o godz. 23.32 na pętle Łostowice-Świętokrzyska według rozkładu przyjeżdża ostatni tramwaj nr 6, a autobus 295 odjeżdża niemal godzinę szybciej...

Pragnę po raz kolejny zwrócić uwagę, że Zakoniczyn (osiedle Pięć Wzgórz) obsługiwany jest przez jedyną i najkrótszą linię autobusową nr 295 w Gdańsku! Najkrótszą i dodatkowo z podziałem rozkładu jazdy na rok szkolny i okres wakacji/ferii – niestety to nie zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej…
Dlaczego linię 295 obsługuje tylko wysłużony tabor (autobusy dwudrzwiowe)?
Mieszkańcy poprzez ograniczoną ofertę przewozową zmuszeni są do częstych przesiadek i uzależnieni od innych linii! Przesiadki są problematyczne (niedopasowane rozkłady, opóźnienia, zimno, awarie), w konsekwencji to wydłużony czas dotarcia do miejsca docelowego. Nadmieniam, że okoliczne osiedla posiadają zdecydowanie lepszą ofertę komunikacyjną na przykład:
- Jaworzniaków: linia 155 do PKM Jasień i pętli Łostowice-Świętokrzyska, 262 bezpośrednio do Wrzeszcz PKP, 156 do pętli Siedlce…
- Ujeścisko: linia 118 bezpośrednio do centrum, 174 do Siedlec i/lub Otomina, 156 Siedlec i/lub Jaworzniaków, 164 do Kiełpinek PKM i/lub Wrzeszcz PKP
- Zakoniczyn (os. Pięć Wzgórz): linia 295 TYLKO do pętli Łostowice-Świętokrzyska…

Warto nadmienić, że w ramach podziału administracyjnego osiedle Pięć Wzgórz podlega "pod" Radę Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice jednak mimo szczerych chęci mieszkańcy nie mają możliwości swobodnego poruszania się po dzielnicy i zmuszeni są do korzystania aż z trzech środków komunikacji (autobus-tramwaj-autobus)…a mieszkańcy Ujeściska obsługuje kilka linii autobusowych: 118, 174, 156 i 164.
Brak połączenia osiedla Pięć Wzgórz (m.in.: ul. Porębskiego) liniami autobusowymi z Ujeściskiem, Kowalami, Chełmem, Orunią, rejonem Jaworzniaków wręcz zmusza nas do rezygnowania z komunikacji na rzecz samochodów…to też systematycznie czynią mieszkańcy, co przekłada się na mniejszą ilość zakupionych biletów okresowych i mniejsze wpływy do budżetu miejskiego. Warto podkreślić, że od 22.01.2018 roku linia 295 została skorygowana o dwa dodatkowe, poranne kursy.

Osobiście już nie korzystam z komunikacji miejskiej. Częstotliwość kursowania, brak bezpośrednich połączeń i strata czasu to główne powody dlaczego zrezygnowałem i przemieszczam się samochodem.

4 komentarze:

 1. Ostatnimi czasy komunikacja miejska bardzo mnie rozczarowuje. Nie mam prawa jazdy więc jestem zmuszona na komunikacje, która kiedyś bardzo chwaliłam....do czasu....
  Jestem mieszkanką osiedla Moje Marzenie (nowszej części) i wracam autobusami 175 i ew 113.
  Cieszę się bardzo że wreszcie ktoś pomyślał i 113 jeździ przez Srebrną zapewniając nam kolejny autobus do domu...
  Ale...tak jest ale, dlaczego tak zmieniono rozkład jazdy że jest co pół godziny i tylko dwa kursy o danej godzinie (np 7.22 i 7.52), nie mówiąc już o sobotach i niedzielach... to jakaś masakra jak nie zdążysz na jeden czekasz pół godziny????? Już wyobrażam sobie mojego 13-letniego syna jak marznie na przystanku bo nie zdąży na autobus....Nie macie serca w tym ZTM? Czemu autobusy nie jeżdżą naprzemiennie? Mój syn codziennie rano modli się że jadąc 175 na pętle zdąży na 162 żeby dojechać do szkoły na czas...
  Mi znudziło się już tłumaczyć w szkole że wszystkiemu winna jest komunikacja, bo nawet wyjeżdżając wcześniej się spóźniał...
  Ja żeby dojechać do Nowego Portu na 9.30 muszę wyjechać o 7.30 dwie godziny, serio???

  Dlaczego 213 nie jeździ tak jak 113?

  Dlaczego 113 nie jeździ częściej na przemian z 213 i 175? Tak że jeśli spóźnisz się na jeden nasz dwa kolejne za 5/10 min.

  Dlaczego 275 został zlikwidowany? autobus, którym mój syn jeździł do szkoły na Orunie górną

  Dlaczego 275 nie zostanie przywrócony na trasie Orunia górna - Olimpijska? Zapewne wiele osób by się ucieszyło.

  Dlaczego nie ma połączenia Pruszcz Gdański - Łostowice Świetokrzyska?

  Dlaczego nie ma połączenia Łostowice Świetokrzyska - Kampinoska - Olimpijska - Kowale Apollina?

  Jest wiele takich miejsc gdzie nie ma komunikacji....
  Dlaczego nie słuchacie nas użytkowników tej komunikacji???

  P.S. Do Miasta Gdańska
  Zbudujcie wreszcie dla nas nowa drogę a nie ciągle jest ważniejsze co innego ( nowa Bulońska -gdzie dojazd jest z czterech stron; nowa Warszawska itd....) My mamy albo stać w korkach przez Świętokrzyską albo nadrabiać drogi przez Starogardzką i Maćkowy (gdzie tam też jak się spóźni 189 to nie jedziesz 175 tylko idziesz z buta)

  Stała użytkowniczka ZTM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A i dodam pani Moniko dlaczego nas nie słucha bo ma nas w d**** i tyle smutna prawda.

   Usuń
 2. Smutna prawda pasażera komunikacji miejskiej w Gdańsku...
  Pani Moniko, dziękuje za komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze by tego brakowało aby 213 puścić na srebrną to by wszyscy z Olimpijskiej i okolic zrezygnowali z busa. PS: Pani Moniko trzeba bunt zrobić GAiTowi aby przywrócili 275 przykładowo.Jest źle i jedyne co z GAiTem może być to jeszcze gorzej fajnie 213 co 10 minut tylko czemu tylko rano?! a popołudniu nikt nie pogłówkował aby też co 10 minut było. Po drugie pora pomyśleć o przedłużeniu 189 zrobić lepszą ofertę przewozową ale po co przecież lepiej wszystkich wrzucić w ten powolny tramwaj do dworca. Myślenie GAiTu ;(

  OdpowiedzUsuń