14 listopada 2018

Lodowisko na obszarze Gdańsk-Południe

zdjęcie: Ice Fire Junior - SKF Iceskater
Całoroczne lodowisko w okolicy planowanego węzła komunikacyjnego Warszawska – Jabłoniowa - Bulońska oraz w pobliżu budowanej szkoły i przedszkola – taką wizję mają gdańscy urzędnicy. Dojazd odbywałby się projektowaną ul. Nową Jabłoniową i Nową Bulońską.
Na grafice brakuje planowanego ciągu pieszego łączącego Porębskiego z centrum edukacyjnym Jabłoniowa więcej o tym połączeniu [tutaj]. Niestety brak również informacji czy mieszkańcy osiedla Pięć Wzgórz uzyskają drogę do lodowiska, dzięki której można byłoby lepiej skomunikować wiele osiedli mieszkaniowych w południowej części Gdańska.

Planowany harmonogram działań wygląda następująco. W 2019 roku przygotowanie koncepcji inwestycji uwzględniająca różne warianty, natomiast w 2020 r. powstałaby dokumentacja projektowa, w kolejnym roku urzędnicy planują uzyskać pozwolenie na budowę i rozpoczęcie wyboru wykonawcy. W latach 2021-22 planowana jest budowa całorocznego miejskiego lodowiska.

Moim zdaniem w miejscu "projektowana Nowa Jabłoniowa" powinna być Nowa Bulońska. Natomiast Nowa Jabłoniowa to fragment gdzie znajdują się piktogramy autobusu. Szkoda, że na miejską grafikę nie naniesiono podobno planowanej Nowej Człuchowskiej oraz połączenia Piotrkowskiej do centrum edukacyjnego Jabłoniowa, nie wspomnę o Nowej Unruga. W tym układzie łącznik drogowy od lodowiska do Porębskiego byłby w mojej opinii świetnym rozwiązaniem, mając na uwadze że potrzebny byłby wlot z Świrskiego/Wieżyckiej do Człuchowskiej/Unruga - a to wszystko to nuta przyszłości, gdyż Ktoś zapomniał, że Gdańsk rozrośnie się na południe, bo od północy ma morze...
Realizacja powyższych dróg zniwelowałaby korki, mieszkańcy do dyspozycji mieliby alternatywy dla zatłoczonej Havla, odciążyłoby to Świętokrzyską i nie byłoby już tzw. układu drzewiastego (wszystkie "gałęzie" wracają do "pnia" czyli Świętokrzyskiej).
źródło: materiały prasoweO lodowisko zabiegali przedstawiciele klubu łyżwiarskiego SKF Iceskater. W tym celu zgromadzili dane dotyczące budowy i eksploatacji tego typu obiektów Polsce i w Europie. Zdobyli również akceptację gdańskiego środowiska sportów lodowych: hokej i curling oraz poparcie mieszkańców czynnie spędzających wolny czas na tafli lodowej. Tytułowe zdjęcie przedstawia Mistrzynie Polski w łyżwiarstwie synchronicznym trenujące właśnie w klubie SKF Iceskater.Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska