09 lutego 2020

Przebiśniegowa: wąska i niebezpieczna uliczka to jedyna droga dla tysięcy mieszkańców

Ulica Przebiśniegowa w Gdańsku znajduje się w Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice. Ma zaledwie 200 metrów i łączy ulicę Wielkopolską z Niepołomicką. Niedaleko znajduje się Szkoła Podstawowa nr 86.   
Jeszcze dwie dekady temu była to spokojna i lokalna ulica. W miarę rozbudowy nowych osiedli w okolicy stała się jedyną i główną drogą wyjazdową z osiedli usytuowanych wzdłuż ulicy Wielkopolskiej, Niepołomickiej , Ofiar Grudnia 70.
Codziennie setki aut próbuje wydostać się przez Przebiśniegową w kierunku Świętokrzyskiej.
W godzinach szczytu tworzy się korek drogowy. Większość kierowców chce skręcić w lewo w kierunku Świętokrzyskiej. Niestety muszą czekać, aż któryś z kierowców stojący na Niepołomickiej również w korku wpuści samochód z Przebiśniegowej. Zator sięga niekiedy do połowy Wielkopolskiej uniemożliwiając  tym samym planową jazdę komunikacji miejskiej na tej trasie. 
Ulica Przebiśniegowa nie jest przystosowana do tak wielkiego ruchu pojazdów. Jej parametry techniczne nie spełniają warunków sprawnego i bezpiecznego poruszania się pojazdów. Ulica i chodnik dla pieszych jest wąski. Piesi mogą iść tylko jedną stroną ulicy. Przy samej drodze z jednej i drugiej strony znajdują się budynki mieszkalne. 
Mijające się pojazdy ciężarowe i autobusy nie mieszczą się na jezdni. Jadący w kierunku ulicy Wielkopolskiej autobusy muszą wjeżdżać na chodnik, po którym idą dzieci do Szkoły Podstawowej nr 86.  To cud, że nie doszło tam do tragedii! Zastanawiające jest, jak w takich warunkach może być realizowany program dla dzieci - Rowerowy Maj?! Na chodnik, po którym poruszają się dzieci, wjeżdżają autobusy i ciężarówki. Czy to jest dla nich bezpieczne?! Drugim niebezpiecznym miejscem  jest środkowy odcinek Przebiśniegowej. W tym miejscu nie ma przejścia dla pieszych. Dzieci przechodzą na drugą stronę ulicy skracając sobie drogę od przystanku autobusowego na Niepołomickiej. 
Problem bezpiecznej drogi do szkoły poruszony już został przez obie Rady Dzielnic. Mimo że ten rejon i szkoła są w Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice, to dużo dzieci z Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe do niej uczęszcza. 
Ruch pojazdów w tym rejonie niestety będzie jeszcze większy. Powstają nowe osiedla a w planach deweloperów będą kolejne inwestycje mieszkaniowe. Infrastruktura drogowa nie nadąża za intensywną zabudową. Deweloperzy w ramach umów tzw. szesnastkowych ograniczają się jedynie do poprawy infrastruktury drogowej przy swoich inwestycjach. 
Tylko wybudowanie Nowej Świętokrzyskiej i towarzyszącej jej Nowej Niepołomickiej udrożniłyby ruch drogowy w tym rejonie. Niestety perspektywa ich powstania wydaje się odległa. 
Dlatego do czasu ich budowy konieczne są tymczasowe rozwiązania drogowe, żeby nie dopuścić do paraliżu Dzielnic i chociaż częściowo odciążyć Przebiśniegową.
Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego nie pozwalają na budowę tymczasowych dróg. Alternatywnym rozwiązaniem, które wskazują Radni Dzielnicowi może być utwardzenie płytami drogowymi polnego odcinka od Łuczniczej w kierunku Niepołomickiej. Trasa (ok. 250 metrów) przebiegałaby w śladzie planowanego zjazdu z Nowej Niepołomickiej. Aktualnie prowadzone są rozmowy z Wydziałem Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego oraz z Gdańskim Zarządem Dróg  i Zieleni.  
Trwają uzgodnienia w magistracie więc jest szansa, że mógłby wkrótce powstać alternatywny wyjazd z osiedli, który odciążyłby chociaż trochę ulicę Przebiśniegową.

Filmy Radnej Dzielnicy Anny Kasprowiak-Misiąg dokumentujące niebezpieczne sytuacje: 

Przemysław Haluk: 
- Przewodniczący Rady Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska