21 lipca 2020

Porębskiego: poprawa bezpieczeństwa

Gdansk-Poludnie-Porebskiego-Piec-Wzgorz
Szeroka ulica sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości, gdzie obowiązuje strefa tempo 30. Wybudowany ciag pieszo-rowerowy znajdujący się tuż za łukiem Porębskiego i setki spacerowiczów oraz rowerzystów korzystających z urokliwego deptaka w kierunku Jabłoniowej niestety nie ma w pobliżu  bezpiecznego przejścia dla pieszych. Najbliższe znajduje się w odległości kilkuset metrów w związku z tym wiele osób w tym dzieci ryzykuje i przechodzi na drugą stronę właśnie za łukiem jezdni. Należy dodać, że w celu poprawy widoczności zostały ścięte krzewy rosnące w pasie drogowym.
W budżecie Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice przyznano 10 000 pln właśnie na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie. GZDiZ analizuje dwa warianty na wykonanie zawężenia przekroju jezdni na ul. Porębskiego 62 w ramach zarezerwowanych środków.
I wariant – przewiduje wykonania wysp segregujących za pomocą separatorów typu HOL o długości 70 cm.
II wariant – wyspa segregująca ruch wykonana z przebruku z zaniżonymi krawężnikami (wyspa przejezdna).
Główną przyczyną niebezpieczeństwa jest nadmierna prędkość kierowców oraz brak wystarczającej infrastruktury. Brakujący odcinek chodnika zostanie wybudowany dzięki wygranemu projektowi "Zmieniamy dzielnice, sprawdź swoją ulicę"

Ponadto od marca funkcjonuje skrzyżowanie ulic Porebskiego z Kłoczkowskiego, niestety pomimo upływu kilku miesięcy od zmiany wielu z kierowców nie dostrzega braku pierwszeństwa. Po licznych obserwacjach, prośbach i wsparciu administratora jednej z wspólnot mieszkaniowych oraz wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni odpowiedzialny urząd poprawi oznakowanie skrzyżowania.
"Obserwacje ruchu wykazaly, że kierowcy jadący od strony budynku 78 (koniec ulicy) mają po prawej stronie skrzyżowanie z ul. Kłoczkowskiego, gdzie powinni ustąpić pierwszeństwa kierowcom wyjeżdżającym z ul. Kloczkowskiego. Niemniej gro kierowców, nie zachowuje należytej ostrożności przy dojeździe do skrzyżowania i przejeżdża je nie zwracając uwagi na kierowców chcącyh wyjechać z ul. Kłoczkowskiego. Może być to spowodowane tym, że geometria ul. Kłoczkowskiego swoim wyglądem przypomina zjazd publiczny, dlatego kierowcy nie traktują tego połączenia jako skrzyżowanie.
W związku z powyższym, w celu zwrócenie większej uwagi kierowców poruszających się  (przyp. w kierunku Świetokrzyskiej) ul. Porębskiegood strony nr 78,  iż dojeżdżają do skrzyżowania, umieszczony zostanie w miesiący lipcu br. znak pionowy A-5 (skrzyżowanie dóg)".

Skrzyżowanie ulic Porębskiego i Kłoczkowskiego to inicjatywa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
- twórca http://gdanskpoludnie.pl/
- email: gdanskpoludnie@gmail.com
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska