23 września 2021

Budżet Obywatelski - projekty dzielnicowe

Poznaliśmy projekty, które zostały pozytywnie zweryfikowane i dopuszczone do głosowania. W tym roku głosy oddawać będziemy w dniach 4-18 października. Mieszkańców południowej części Gdańska najbardziej powinny zainteresować projekty z Ujeściska-Łostowic oraz najmłodszej dzielnicy Oruni Górnej – Gdańsk Południe. 
Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja o wygraną w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, gdzie  aktywiści złożyli kilka bardzo ciekawych inicjatyw. 

Morena park, projekt nr 2 – to przestrzeń wypoczynkowo- rekreacyjna.
Wnioskodawca argumentuje, że niekwestionowaną korzyścią płynącą z parku w przestrzeni miejskiej jest poprawa jakości życia okolicznych mieszkańców, będących w większości młodymi rodzinami z dziećmi. 

HYDROFUN, czyli ścieżka zdrowej wody. Miejsce spotkań dla każdego mieszkańca! – projekt nr 4.
Edukacyjny Park Wodny dla dzieci i młodzieży, które mogą w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z wykorzystaniem wody opadowej. Ponadto użytkownicy dowiedzą się jaką funkcję pełnią ogrody deszczowe, czy zapora wodna.

To inicjatywa mająca na celu budowę boiska o wymiarach 10x15 m, placu zabaw dla dzieci, urządzeń do street workout'u oraz alejek rekreacyjnych do jazdy na rolkach. Projekt jest mieszkańcom osiedli Słoneczna Dolina, Pomarańczowe, Zielony Stok, Olchowa Dolina i okolic. 

Rowerowy raj dla mieszkańców: os. Pięć Wzgórz/os. Miłe – to numer 7.
Projekt zakłada: budowę toru rowerowego dla dzieci i młodzieży - kontynuacja zagospodarowanie terenu (boisk z placem zabaw i placem grilowym oraz planowanego multiparku). Trasa rowerowa dla rowerów BMX i MTB z powierzchnią mineralną, przepuszczalną. Na trasie przewidziano: profilowane zakręty (bandy), muldy, rollery i przeszkody drewniane typu kładka, progi (zjazdy), zeskoki. 

Nie mniej emocji zapewne będzie w sąsiedniej dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Projekty, które zwróciły moją uwagę to:

Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych przy ul. Świętokrzyskiej – dodatkowe ośw. LED i przystosowanie chodników dla osób niepełnosprawnych - nr 1. Założeniem inicjatywy jest dodatkowe oświetlenie LED dwóch przejść dla pieszych przy ul. Świętokrzyskiej na wysokości przychodni Świętokrzyska oraz restauracji McDonald's. 

Gdańsk Południe Przestrzeń Sportowo- Rekreacyjna Podleckiego/Łucznicza etap II (pumptrack, Sprawnościowy plac zabaw,nasadzenia, ścieżki, łąka kwietna) - projekr nr 3. Rozbudowa terenu o tor o betonowej powierzchni i wyprofilowanych zakrętach dla posiadaczy rowerów, rolek, hulajnóg, deskorolek a także wykonanie placu zabaw dla dzieci starszych z urządzeniami sprawnościowymi.

Świąteczna choinka z iluminacją świetlną przy nowym boisku i placu zabaw w okolicy zbiornika Augustowska - numer 9. Projekt przewiduje posadzenie żywej choinki obok boiska wielofunkcyjnego przy Zbiorniku Augustowska. 


Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
- twórca http://gdanskpoludnie.pl/
- email: gdanskpoludnie@gmail.com


Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska