23 lipca 2022

Wybieg dla psów czy plac zabaw?

Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski
Trwają ostatnie weryfikacje wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego 2023, którego głosowanie zaplanowane jest na przełomie września i października. Rozbudowa przestrzeni rekreacyjnej pomiędzy zbiornikami Świętokrzyska 1 i 2 pod nazwą MULTI PARK cz 2: wybieg dla PSÓW i plac ZABAW os. Pięć Wzgórz/os. Miłe to kontynuacją rozwoju tej części miasta na południu Gdańska.  

Pytanie do mieszkańców czy preferujecie kolejne urządzenia dla dzieci (zdjęcie poglądowe poniżej) czy wybieg dla psów? A może próbować połączyć obie te rzeczy? 

Wybieg dla psów o powierzchni 500m2 to koszt 220 000 pln. W kosztorysie uwzględniono wymianę powierzchni, ogrodzenie, kilka przyrządów dla psów, ławki, kosz czy poidełko. 
Fot. gdansk.pl
Plac zabaw to kwota rzędu nawet miliona jednak wartość projektu w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice maksymalnie to 616 412 pln. Koszt wymiany nawierzchni powierzchni o wymiarze 600 m2 to koszt 240 000 pln. Taka przestrzeń jest do zagospodarowania w koncepcji tego terenu na plac zabaw. Przykładowy wielofunkcyjny element placu zabaw to ok 70 000 pln, a poniższego linarium to niecałe 40 000 pln plus koszt montażu, wymiany nawierzchni, projektów, oczywiście to szacunkowe koszty, a ceny znane będą po przeprowadzonych przetargach pod warunkiem wygranej projektu:). 

Przypominam, że w kolejce do realizacji czeka Multi Park w skład, którego wchodzi: parkour czyli drążki, poręcze i ścianki, strefa sportu czyli boisko do koszykówki 3x3 i mini boisko do piłki nożnej dla najmłodszych oraz oaza relaksu: huśtawki, bujane ławy, ławki drewniane. Mieszkańcy zyskają również stoły do tenisa stołowego, a nawet defibrylator, ścieżki rekreacyjne pomiędzy elementami parku, ławki i kosze na śmieci. Uzupełnieniem będzie Zielony Park czyli zieleń wokół planowanej inwestycji. 
MULTI PARK os. Pięć Wzgórz/os. Miłe: Porębskiego/Jaworzniaków
Budżet Obywatelski 2021: Ujeścisko-Łostowice
Ilość punktów: 6 511 
Wartość projektu: 514 324 pln
Status: wygrana, w przygotowaniu
Wnioskodawcy: Paweł Wiśniewski, Janina Kłos, Sławomir Lewandowski
Czas realizacji: do 31.12.2022 r. - jest opóźnienie.
oraz
Zielony Park os. Pięć Wzgórz/os. Miłe (Porębskiego/Jaworzniaków)
Zielony Budżet Obywatelski 2021: Ujeścisko-Łostowice
Ilość punktów: 1 562 
Wartość projektu: 80 000 pln
Status: wygrana, w przygotowaniu
Wnioskodawcy: Paweł Wiśniewski, Anna Misiąg
Czas realizacji: do 31.12.2022 r. (realizacja w połączeniu z Multi Parkiem) - jest opóźnienie.

Ponadto czekamy na realizację Rowerowego Raju czyli trasa rowerowa o dla rowerów BMX i MTB z powierzchnią mineralną, przepuszczalną. Długość trasy 300m linii głównej oraz 200m linii powrotnej, która w końcowej fazie będzie wspólna z linią trasy BMX. Łączna długość ok 500-550m. Na trasie przewidziano: profilowane zakręty (bandy), muldy, rollery i przeszkody drewniane typu kładka, progi (zjazdy), zeskoki.
Projekt zakłada: -budowę toru rowerowego dla dzieci i młodzieży - kontynuacja zagospodarowanie terenu (boisk z placem zabaw i placem grilowym oraz planowanego multiparku). Inspiracją inicjatywy był tor na przykładzie: Tor Starogard Gdański. Projekt zakłada również oświetlenie, ścieżki rekreacyjne i stojaki rowerowe.
ROWEROWY RAJ os. Pięć Wzgórz/os. Miłe: Porębskiego/Jaworzniaków
Budżet Obywatelski 2022: Ujeścisko-Łostowice
Ilość punktów: 3 962 
Wartość projektu: 589 770 pln
Status: wygrana
Wnioskodawcy: Paweł Wiśniewski
Czas realizacji: do 31.12.2023 r.
oraz
Zielony Park os. Pięć Wzgórz/os. Miłe: Porębskiego/Jaworzniaków 
Projekt zakłada: nasadzenia zieleni (drzew, krzewy), elementy małej architektury (ławki i kosze na śmieci), stojak rowerowy, ścieżki jest to kontynuacja zagospodarowania terenu (boisk i multiparku).
Ilość punktów: 1 443
Wartość projektu: 138 000 pln
Status: wygrana
Wnioskodawcy: Paweł Wiśniewski
Czas realizacji: do 31.12.2023 r.

Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski
Fot. https://activeline.eu/oferta/zawilec-nr-kat-pr-050/


Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski
Fot. https://www.buglo.pl/produkty/eco/8028

Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski
https://www.buglo.pl/produkty/mini/2007

Do kosztu projektu należy doliczyć oświetlone 4 latarniami ścieżki rekreacyjne o długości 240 metrów to koszt 170 000 pln. Dodatkowo niezbędne są ławki (2 500 pln/sztuka) i kosze na odpady (1 500 pln/szt.) oraz tablice regulaminowe (1 500 pln/szt.). 
Lista projektów złożonych w budżecie obywatelskim 2023 zachęcam do zapoznania się.

Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska