01 czerwca 2023

Nowa linia autobusowa Zakoniczyn - pętla Ujeścisko

Nowa, stara linia 118
Uruchomienie linii tramwajowej Nowa Warszawska spowodowało duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na południu Gdańska. ZTM zlikwidował linię 118, skrócił trasą 156 oraz wydłużył linię 175. Na trasach tramwajowych też było sporo zmian np.: linia 2 i 4 kursują do pętli Ujeścisko zamiast do pętli Łostowice-Świętokrzyska.

Ważne zmiany dla Zakoniczyna.
Od września planowane jest uruchomienie nowej linii autobusowej na trasie Zakoniczyn-ul. Człuchowska-Piotrkowska (w prawo)-Warszawska-pętla „Ujeścisko", która umożliwi mieszkańcom nowych osiedli przy ul. Człuchowskiej dojazd do węzła przesiadkowego oraz ułatwi dzieciom dotarcie do szkół. W związku z tym linia 295 przestanie być jedyną i główną linią autobusową dla mieszkańców Zakoniczyna.
komunikacja miejska na południu
Planowany przebieg trasy nowej linii autobusowej.
  • przystanek Zakoniczyn:
Porebskiego
  • kolejny przystanek w pobliżu szkoły Olimpijczyk ul. Porębskiego 
Porębskiego autobus
  • następny na ul. Człuchowskiej (w okolicy skrzyżowania z Bramińskiego) - na nowej nawierzchni
Człuchowska autobus
  • kolejny przy szkole podstawowej nr 12  ul. Człuchowska
Szkoła podstawowa nr 12 ul. Człuchowska autobus
  • na ul. Piotrkowskaiej (obecny przystanek przy sklepie Stokrotka)
Piotrkowska nowa linia
  • dalej w kierunku Warszawskiej aż do pętli Ujeścisko.
Lokalizacja przystanków jest sprawą otwartą i będzie rozpatrywana pod względem możliwości technicznych oraz warunków bezpieczeństwa. Przejazdy techniczne odbyły się zeszłym roku i po wdrożeniu korekt w jezdni (w tym wymianie nawierzchni na ponad 300 metrowym odcinku Człuchowskiej)  będzie możliwe wdrożenie nowej linii prawdopodobnie o nr 118.
Częstotliwość nowego autobusu nie jest jeszcze znana.

Uwaga! Pętla autobusowa na końcu ul. Porębskiego.
ZTM rozważa stworzenie pętli na końcowym odcinku ul. Porębskiego, wszystko zależne jest od dostępnych środków finansowych jednak w obecnej sytuacji to raczej mało prawdopodobne. 
autobus Porębskiego
Projekt uchwały Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice nr XXVIII/43/22 w sprawie zmiany trasy linii 118, której byłem pomysłodawcą.
Radni dzielnicy w parafii
Przypominamy najważniejsze zmiany autobusowe.
Linia 118: likwidacja (pasażerowie podróżujący w relacji Ujeścisko-Centrum skorzystają z tramwajów) i to było do przewidzenia. Niestety uchwała XXVIII/43/22 (poniżej dokument) dzielnicowych radnych z Ujeściska-Łostowic nie była skuteczna. 

Linia 156: skrócenie trasy. Kursująca od strony szkoły metropolitalnej dojeżdża tylko do węzła przesiadkowego „Ujeścisko”.

Linia 175: wydłużenie i zmiana trasy, zamiast ul. Łostowicką autobus nr 175 kursuje przez ul. Cedrową, Nową Olchową do Kartuskiej, a w odwrotnym kierunku Siedlce - Kartuska - Nowa Olchowa - brama zachodnia Cmentarza Łostowickiego - Cedrowa - Łódzka - Havla i dalej do pętli Maćkowy.
Człuchowska autobus
Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny 
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska