. Informacje o dzielnicy: Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Chełm: Nowa pętla, szkoła i przedszkole na południu Gdańska - jak tam dojechać? .

08 stycznia 2017

Nowa pętla, szkoła i przedszkole na południu Gdańska - jak tam dojechać?

Właśnie tam będzie szkoła i przedszkole...
Planowana nowa pętla tramwajowa przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Jabłoniowej i Armii Krajowej zdaniem urzędników powinna ułatwić komunikację na gdańskim południu. Podczas spotkania z Panem Marcinem Dawidowskim Dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku przedstawiłem bieżącą sytuację dotyczą dotarcia do zbliżającej się inwestycji nie pomijając faktu budowy szkoły oraz przedszkola przy ul. Jabłoniowej. Fakty: w celu dotarcia z rejonu ulicy Świętokrzyskiej (właśnie tą ulicą lwia część mieszkańców tzw. "południa") będzie podróżować do planowanej pętli Warszawska i pojedzie właśnie Świętokrzyską, następnie Havla (kolor niebieski na grafice), a tymczasem zamiast jeździć wkoło z osiedla Pięć Wzgórz do nowej pętli jest ok.  1km (kolor czarny)...

W chwili obecnej analizowany jest pomysł wybudowania Nowej Unruga w 2 etapach. Pierwszy od ul. Piotrkowskiej do ul Człuchowskiej, drugi etap obecnie mniej istotny od ul. Człuchowskiej do ul. Świrskiego. Pozwoliłoby to na skierowanie autobusu linii 118 pod planowaną szkołę przy ul. Jabłoniowej.  W takim kontekście nie ma uzasadnienia budowa pętli na końcu ul. Porębskiego, którą proponowałem gdańskim urzędnikom w celu poprawy komunikacji i  umożliwienie postoju autobusom na osiedlu Pięć Wzgórz. Urzędnicy rozważają również ciąg pieszy z końca ul. Porębskiego do przystanków autobusowych na Unruga. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego [1826] taki ciąg (pieszo-rowerowy) przewiduje dla terenu 015 - informują. Takie rozwiązanie jest w chwili obecnej w fazie rozpoznawania uwarunkowań. Na dzień dzisiejszy nie ma również określonego terminu realizacji.


6 komentarzy:

 1. Dla Pana wiedzy, Pan Marcin Dawidowski jest Dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku,

  OdpowiedzUsuń
 2. Zmieniono lokalizację pętli? Wydawało mi się, że miałabyć na skrzyżowaniu Jabłoniowej i Warszawskiej.

  A co do dojazdu do pętli z 5 Wzgórz, przecież jest Aleksandra Dulina, którą można podłączyć do tej Nowej Unruga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Adrianie, pętla Warszawska planowana jest przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Jabłoniowej i Armii Krajowej. Nie posiadam informacji o zmianie lokalizacji, choć jest to możliwe.

  Fakt, jest ul. Dulina i można ja połączyć z planowaną Nową Unruga do tego potrzebne są pieniądze, których Miasto niestety na chwile obecną nie posiada.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że pilnujesz tematu. To właśnie ja pytałem na zebraniu (już prawie rok temu) na temat połączenia Porębskiego z pętlą "Ujeścisko" i wydłużenia do niej linii nr 295 (która łączyłaby obie pętle). Łudzono nas wtedy budową linii tramwajowej przez Zakoniczyn. Wydobyłem też wtedy z DRMG mapkę z tym planem. Ale to chyba była radosna twórczość, bo nic już o tym nie słychać.

  Strach pomyśleć co będzie jak powstanie Nowa Bulońska Północna i Nowa Warszawska, a nie będzie jeszcze (długo a może nigdy) Nowej Politechnicznej. Przecież coś tam musi jeździć. Kosztem pętli na Łostowicach przekierują tam np. tramwaj nr 2? A może dodadzą nowąlinię, która spowoduje tłok na końcu AK? Nie chciałem już o tym mówić na zebraniu, ale ta Nowa Warszawska to mogłaby powstać dopiero po Nowej Świętokrzyskiej i Nowej Bulońskiej Południowej.

  Mniejsza z tym, z tego co piszesz nie wygląda abyśmy mieli jak dojechać na pętle "Ujeścisko", którą tak jak zauważył Adrian dziwnie umieściłeś na tym zdjęciu.
  A pierwszy etap Nowej Unruga to chyba raczej od dawna potrzebne połączenie Piotrkowskiej z Warszawską w okolicy Wieżyckiej. Tak, żeby Piotrkowska nie była ślepa. Tylko dla nas niewielka z tego korzyść. Potrzebne jest połączenie Porębskiego z Piotrkowską i wydłużenie tam 295.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za komentarz, mam nadzieję, że gdańscy urzędnicy jednak ułatwią mieszkańcom górnego tarasu dotarcie do pętli Warszawska przez "łącznik" z Porębskiego...

  OdpowiedzUsuń