. Informacje o dzielnicy: Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Chełm: Pan Prezydent Piotr Grzelak zapytał: Gdzie prowadzi ta ścieżka? .

18 stycznia 2018

Pan Prezydent Piotr Grzelak zapytał: Gdzie prowadzi ta ścieżka?

Podczas wizyty  na osiedlu Pięć Wzgórz Pan Prezydent Piotr Grzelak zapytał: Gdzie prowadzi ta ścieżka? Odpowiedź była prosta: do powstającego centrum edukacyjnego Jabłoniowa. Chciałbym  w sposób jak najbardziej precyzyjny przedstawić wraz z dokumentacją zdjęciową możliwość, a raczej brak możliwości dotarcia powstającej inwestycji przy ul. Jabłoniowej (szkoła i przedszkole) oraz planowanego przystanku linii 118, która zostanie wydłużona wraz z ulicą Piotrkowską.

Więcej o wizycie tutaj: [Wizyta Prezydenta na osiedlu Pięć Wzgórz]. Dodam, że na wczorajszym spotkaniu z mieszkańcami Siedlec i Wzgórza Mickiewicza na temat skomunikowania osiedla Pięć Wzgórz z Jabłoniową rozmawiałem z Panią Aleksandrą Dulkiewicz - Zastępcą Prezydenta ds. polityki gospodarczej, Panem Włodzimierz Bartosiewiczem - Dyrektorem Naczelnym Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska i Panem Marcinem Dawidowskim - Dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Poniżej dokumentacja zdjęciowa przedstawiająca możliwości dotarcia mieszkańców osiedla Pięć Wzgórz (m. in.: ul. Porębskiego) do budowanej szkoły i przedszkola przy ul. Jabłoniowej.

Jestem na miejscu! Budowa szkoły przy ul. Jabłoniowej "jak na widelcu".

A za plecami osiedle Pięć Wzgórz z jedną z najbardziej zaludnionych w Gdańsku ulicą Porębskiego.

5 komentarzy:

 1. Za plecami osiedle Zakoniczyn ! Nie istnieje coś takiego jak "Pięć Wzgórz". To wymysł deweloperów na potrzeby sprzedaży mieszkań w tej okolicy, to wszystko.
  Dlaczego niektórzy uparcie używają tej bezsensownej nazwy ?
  Czy ktoś nakazuje używania tego językowego potworka ?

  Pełno w okolicy tego typu nazw jak "Osiedle 2 jeziora" (gdzież tu są jakiekolwiek jeziora ? no ale łatwiej sprzedać mieszkania gdy się nazwie zwykłe zbiorniki retencyjne jeziorami...) jakieś "Jary", "Wzgórza" które owszem może i istniały ale zanim wjechały na nie buldożery... "Kolorowe", "Cztery Pory Roku", "Moje marzenie"... NIe zauważacie infantylności tych nazw ? przecież to wymyślają pracownicy w biurach deweloperów.
  Czy ktoś zmusza nas do używania tych bzdurnych nazw ?

  Mamy piękne historyczne nazwy: Zakoniczyn, Łostowice, Rębowo, Ujeścisko, Szadółki i wiele innych. Czy musimy się posiłkować taką dziecinadą ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz.
   Wielka prośba Drogi Czytelniku, abyś w przyszłości podpisał się...

   Usuń
 2. Jeszcze jako ciekawostkę mogę napisać, że pani w biurze firmy Allcon powiedziała w roku 2002 a propos właśnie tej wymyślonej przez nich nazwy "5 Wzgórz" że wzięła się stąd że... na tym terenie miało budować... 5 deweloperów... Wymieniła Allcon, Hossę, KOkoszki, Ekolan i Górskiego.

  Także nie ma to nic wspólnego ani z budową terenu ani z historią tegoż.

  Zauważyłem Pawle, że promujesz usilnie tą nazwę prawie w każdym artykule co mnie osobiście strasznie koliduje z historią tego miejsca jako, że jestem jej pasjonatem.

  W zasadzie będąc konsekwentnym należałoby poprosić ZTM o zmianę nazwy przystanku końcowego z "Zakoniczyn" na "Pięć Wzgórz" oraz zmianę nazwy dworku z "Dwór Zakoniczyn" na "Dwór Pięć Wzgórz"... To oczywiście żart.

  Nazwy tego terenu są bardzo pomieszane przez deweloperów począwszy od: OSiedle PIęć Wzgórz, Dzielnica (!!) Pięciu Wzgórz (wcześniej nie wiedziałem że to deweloper wymyśla nazwy dzielnic...), Osiedle BOcianie Wzgórze, Osiedle Żurawie Wzgórze i tak dalej a przecież ten teren w całości jest dawnym terenem wsi Zakoniczyn. Po co więc popularyzować i upowszechniać wymysły deweloperów ?

  Nazwa tej dzielnicy obecnie to Ujeścisko-Łostowice. Ja dążyłbym raczej do wplecenia tej pięknej historycznej nazwy Zakoniczyn w nazwę dzielnicy a jeśli się nie da to przynajmniej do podkreślania jej jako osiedla na terenie tejże dzielnicy.

  Pozdrawiam serdecznie.
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 3. Krzysztofie,
  dziękuję ponownie za komentarz.

  Po Twoich sugestiach postaram się częściej używać historycznej nazwy Zakoniczyn.

  OdpowiedzUsuń
 4. O jak fajnie, że nie tylko ja jestem za historyczną nazwą Zakoniczyn. A propos nowej szkoły (budowanej w granicach Zakoniczyna, to już druga po tej "na Ujeścisku") to tu http://www.drmg.gdansk.pl/readarticle.php?article_id=1069 wygląda jakby od szkoły do Zbiornika Świętokrzyska nr 1 planowano chodnik.
  Bartek (wiadomo chyba jaki)

  OdpowiedzUsuń