30 grudnia 2019

Analiza Radio Gdańsk i propozycja dzielnicowych radnych równa się szybkie połączenie z rejonu Gdańsk Południe do Wrzeszcza


Redaktor Maciej Naskręt na łamach Radio Gdańsk przeanalizował zasadność budowy ulicy Nowej Politechnicznej. Dostrzega, że cyt.: "Mieszkańcy potrzebują dzisiaj bardziej tramwaju z Ujeściska do Oliwy przez Piecki-Migowo i Strzyżę, czyli przez ul. Nowej Abrahama, niż wzdłuż ul. Nowej Politechnicznej do Wrzeszcza." Nowa Politechniczna to trasa tramwajowa, a wzdłuż droga rowerowa i ciąg pieszy, która połączy ul. Rakoczego z al. Grunwaldzką. Pan Redaktor zauważa, że nowa trasa wpłynie w małym stopniu na obecny układ komunikacyjny (raptem 1-2 tramwaj będzie szybszy od autobusu) i Zarząd Transportu Miejskiego prawdopodobnie dokona likwidacji linii autobusowych 162 i 262 oraz zmian na trasie 227 i 129.
Ciekawe w jaki sposób mieszkańcy zareagują na konieczną przesiadkę? Drodzy Pasażerowie, prawdopodobnie czeka nas przesiadka. Autobus dojedzie do pętli zgodnie z systemem door to door, a następnie należy wsiąść do tramwaju lub odwrotnie. Ponadto ogromna część południowej części Gdańska będzie "odcięta" od tramwaju, a dokładniej będzie jeździła dookoła, aby dotrzeć do węzła Ujeścisko zlokalizowanego przy ul. Jabłoniowej. Dlaczego? Południowe osiedla dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe: (Maćkowy, Cztery Pory Roku, Moje Marzenie, Kolorowe czy Nowa Niepłomicka), część dzielnicy Ujeścisko-Łostowice: Zakoniczyn (os. Pięć Wzgórz) oraz rejon Kowal podróżować będzie Świętokrzyską, a mając na uwadze propozycję trzech radnych  południowych dzielnic Gdańska (Tomasz Torcz-Rada Dzielnicy Jasień, Przemysław Haluk-Rada Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe i Paweł Wiśniewski-Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice)  [„Wyborcza” mówi SKM, Radni trzech południowych dzielnic: zacznijmy od BUS PASA!] do planowanej trasy tramwajowej konieczny jest szybki dojazd przez Bergiela, Porębskiego i proponowany łącznik TYLKO dla komunikacji miejskiej pomiędzy końcem właśnie Porębskiego i Jabłoniową. Obecnie wszyscy jadąc do węzła Łostowice-Świętokrzyska korzystają z ulicy Świętokrzyskiej, wiemy jak wygląda podróżowanie tą częścią miasta.
Zdaniem Redaktora Radio Gdańsk receptą na szybki tramwaj z górnego tarasu będzie wykorzystanie planowanej ul. Nowa Abrahama gdyż to właśnie Oliwa jest docelowym punktem podróży. To nie wszystko! Pan Naskręt proponuje również tramwaj wzdłuż ul. Łostowickiej nawet kosztem jednego pasa jezdni. Propozycja torowiska w tej lokalizacji pojawiała się w przeszłości wielokrotnie jednak gdański magistrat ze względu na koszty, nachylenie terenu i brak możliwości zintegrowania węzła Siedlce z ewentualnym tramwajem wzdłuż Łostowickiej nie dopuszcza takiego rozwiązania.
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska