19 kwietnia 2020

Problem z przedszkolem i żłobkiem w okresie wakacji

Gdansk-Poludnie-przedszkole-zlobek-problem
Coraz więcej rodziców dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli zadaje sobie pytanie: jak zapewnić opiekę swoim dzieciom w okresie najbliższych wakacji?
Przedszkola i żłobki mają miesięczną przerwę w lipcu lub sierpniu. Na czas zamknięcia, dzieci mogą uczęszczać do innych dyżurujących placówek oświatowych.

Problem może być taki, że chętnych do przedszkoli dyżurujących w tym roku, może być znacznie więcej niż w zeszłym i nie każde dziecko się dostanie. Z powodu zamknięcia przedszkoli i żłobków wielu rodziców już teraz wykorzystuje swoje urlopy i opieki.
Instytucje te pozamykane są od połowy marca. Jak długo? Obecnie, nie wiadomo. Możliwe, że dzieci wrócą za miesiąc, może półtora, a może wcale - jeśli zostaną otwarte od lipca.

W obliczu obecnego zastoju, wielu rodziców będzie chciało wrócić w okresie wakacyjnym do pracy szczególnie, jeśli teraz biorą zwolnienia, opiekę czy są zachęcani przez pracodawców do wykorzystywania urlopu. Ponadto, ze względu na chęć utrzymania stanowiska pracy, część osób nie będzie chciała w okresie wakacyjnym korzystać z urlopu. Dużo osób zrezygnuje z wyjazdów wakacyjnych.

W związku z tym liczba chętnych do przedszkoli i żłobków dyżurujących może znacznie się zwiększyć.
I tu nasuwają się pytania:
👉Czy dla wszystkich dzieci wystarczy miejsc? Czy Miasto Gdańsk będzie przygotowane na taką ewentualność?
👉Czy nie jest zasadne skrócenie/przesunięcie zamknięcia przedszkola, żłobka w okresie wakacyjnym? A może powinny być otwarte przez całe wakacje?
👉W wakacje dyżurują tylko placówki publiczne. Placówki niepubliczne / prywatne są otwarte jeden miesiąc (lipiec lub sierpień). Jak zsynchronizować te placówki uwzględniając wzrost potencjalnych potrzeb?

Trzeba pamiętać, że nauczyciele przedszkoli, żłobków mają prawo do urlopu. Czas zamknięcia przedszkola w wakacje to głównie dla nich czas urlopów. Teraz pracują zdalnie w domu, ale są w pracy. Nie można im odebrać prawa do urlopu.
Nie wiadomo, czy będzie możliwość by te urlopy mogli wykorzystać wcześniej (maj-czerwiec) lub później (wrzesień- grudzień)?

Tak naprawdę są to pytania do naszych włodarzy Miasta Gdańska. To Oni muszą pochylić się nad tym problemem i znaleźć jakieś kompromisowe rozwiązanie.
Oczywiście są to pomysły ogólne, które wymagają dopracowania i na pewno nie każdego one satysfakcjonują. Jednak w dobie pandemii wszyscy przeorganizowują swoje codzienne życie. Może uda się spotkać gdzieś w połowie drogi …

Jaka jest Państwa opinia na ten temat? Może wspólnie, poprzez swoje Rady Dzielnic, przedstawimy nasze stanowisko i ewentualne rozwiązania dla Włodarzy Miasta.

Przemysław Haluk
- Przewodniczący Rady Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska