14 sierpnia 2021

Przestrzeń sportowa przy Kampinoskiej

Ogólnodostępna przestrzeń sportowo - rekreacyjna przy ulicy Kampinoskiej w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Chciałbym przedstawić Państwu projekt „Miejsce rekreacji i spotkań Mieszkańców przy ulicy Srebrnej”. Prace nad powstaniem koncepcji, potem projektu trwały od lutego 2021 roku. W pracach tych uczestniczyli wnioskodawcy (Pan dr Paweł Bagiński i Przemysław Haluk) , przedstawiciele DRMG oraz Studio projektowe Outside. Bardzo pomocna dla nas pomysłodawców była nasza mieszkanka z dzielnicy architekt krajobrazu Pani Joanna Majewska. Dzięki za współpracę. 

Projekt Budowlany i Wykonawczy w lipcu został wysłany przez biuro projektowe do uzgodnień do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Gdańskich Wód. Projekt ten zakłada utworzenie niewielkiego, bliskiego naturze parku – miejsca rekreacji i spotkań mieszkańców w rejonie ulic Kampinoskiej i. Srebrnej. Założeniem projektu jest podzielenie przestrzeni na strefy: miejsce zabaw dla dzieci i młodzieży, miejsce wypoczynku i relaksu wraz z strefę piknikową oraz ogród deszczowy. Na plac prowadzić będzie utwardzona ścieżka z przepuszczalnej dla wody mieszanki mineralnej, gliny, żwiru i piasku. Nad ogrodem deszczowym zaprojektowano drewniany mostek - kładkę. Ścieżka oraz mostek będą dostępne i przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. 

Strefa zabaw
Dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, w południowej części parku, w otoczeniu drzew i krzewów, zaprojektowano naturalistyczny plac zabaw z wykorzystaniem drewna w naturalnym kolorze. Budowa placu zabaw obejmie montaż urządzeń oraz wykonanie nawierzchni amortyzujących upadki w strefach bezpieczeństwa urządzeń. Na terenie pojawią się urządzenia zabawowe spełniające wymogi norm, a jednocześnie atrakcyjne dla dzieci pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym. Wyposażenie placu zabaw zostało tak dobrane, aby mogło służyć dzieciom należącym do różnych grup wiekowych. W ramach edukacji oraz nauki poprzez zabawę, planuje się utworzenie ścieżki sensorycznej poprzez zastosowanie ciągu zróżnicowanych nawierzchni, dających odmienne odczucia odbierane gołymi stopami.

Strefa wypoczynku i relaksu
Ta wyposażono w elementy infrastruktury tj.: ławki, kosze, stoliki z ławeczkami, leżanki na skarpach, hamaki oraz namioty tipi - usytuowane w sposób dający możliwość spędzania czasu zarówno w grupie jak i indywidualnie. W bezpiecznej odległości od pobliskiej zabudowy zaprojektowano miejsce do palenia ogniska/grillowania z siedziskami oraz stolikami piknikowymi.

Ogród deszczowy
Z uwagi na problematykę odprowadzenia wód opadowych, w tym zalewania terenu podczas ulewnych deszczów z ul. Srebrnej, planuje się utworzenie ogrodu deszczowego w ramach „małej retencji”.

Ogólnodostępna, wielofunkcyjna, plenerowa strefa rekreacji, skierowana jest do każdej grupy wiekowej. Znajdą się tu wspólne elementy zabawowe, na których równocześnie będzie mogło przebywać kilkadziesiąt dzieci. Plac wyposażony będzie w urządzenia umożliwiające prowadzenie różnorodnych form zajęć ruchowych, a w szczególności pokonywanie przeszkód, wspinanie, czworakowanie, przeskoki, przeploty i zwisy. Projektowana ścieżka sensoryczna poza funkcją edukacyjną, znacznie rozwija u dzieci koordynację ruchową oraz zdolność właściwej reakcji na dotyk.

Strefę wypoczynku i relaksu wyposażona będzie w infrastrukturę towarzyszącą w postaci stolików z ławeczkami, leżanek, hamaków, drewnianych namiotów tipi, zestawów piknikowych z miejscem do palenia ogniska i grillowania. 

Urządzenia na projekcie:
1. Bujak na sprężynie (motyw zwierzęta), 2. Drewniana huśtawka wahadłowa potrójna, 3. Drewniana huśtawka wagowa podwójna, 4. Zjeżdżalnia, 5. Tunel podziemny, 6. Duży drewniany zestaw sprawnościowy, 7. Zestaw zabawowy – Domek, 8.Tyrolka, 9. Linarium -pajęczyna, 10 Figurka drewniana Mrówka, 11. Figurka drewniana Pająk, 12. Stolik z siedziskami, 13. Zacieniacz, 14. Hamak, 15. Leżanka, 16. Ławka, 17. Kosz na śmieci, 20. Zestaw piknikowy, 21. Siedzisko, 22. Palenisko z funkcją grilla, 23. Namiot Tipi, 24. Kładka, 25. Pień, 26. Mostek, 27. Stojak rowerowy.

W pierwotnym założeniu tego projektu były przewidziane wysokie metalowe zjeżdżalnie. Niestety okazało się, że na tym terenie nie dysponujemy odpowiednio wysokimi wzniesieniami od strony północnej. Znajdują się one po stronie południowej. Jednak ze względu na wysokie nasłonecznienie nie można było ich tam umieścić. 

Kwota jaką posiadamy na to przedsięwzięcie to 354 000 zł. Niestety nie na wszystko wystarczy. Aby projekt mógł być zrealizowany w całości w przyszłym roku ponownie zostanie złożony  wniosek do Budżetu Obywatelskiego. Może uda się pozyskać jakieś środki z innych źródeł. 

W tym roku do Zielonego Budżetu Obywatelskiego ogólnomiejskiego (razem z Dzielnicą Aniołki) został złożony projekt wykonania ogrodu deszczowego przy Srebrnej. Miejmy nadzieję, że projekt „załapie się” w głosowaniu do realizacji. Więcej: [Ogrody deszczowe Gdańska - piękne i pożyteczne
Trzymajmy kciuki za realizację projektu.

Przemysław Haluk
- Przewodniczący Rady Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe

Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska