18 stycznia 2022

Nowa Świętokrzyska - telenowela trwa

Gdańsk - Południe projekt Nowej Świętokrzyskiej
Kolejne informacje o planowanej wręcz niezbędnej ulicy w południowej części Gdańska. Nowa Świętokrzyska wyczekiwana przez tysiące mieszkańców, pytanie czy i kiedy doczekamy się tej drogi i czy ktokolwiek zna odpowiedź. 11 stycznia 2022 roku Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła listę projektów zgłoszonych do programu "Polski Ład" na łączną kwotę ponad 100 mln złotych. Najważniejszym punktem była właśnie Nowa Świętokrzyska z potrzebnym dofinansowanie w kwocie 65 mln. 
Od kilkunastu lat słyszymy obietnice wybudowania tej ulicy. Najpierw wzdłuż planowano tramwaje, następnie autobusy elektryczne, później pojawił się pomysł PKM/SKM na południe, a teraz wersja okrojona 2x1 czyli w każdą stronę po jednym pasie ruchu. Konferencja odbyła się na pętli tramwajowo - autobusowej Łostowice - Świętokrzyska. To właśnie w tym miejscu planuje się rozpoczęcie budowy pierwszego etapu Nowej Świętokrzyskiej, która ma biec właśnie od pętli do ul. Kampinoskiej i tzw. Nowej Kampinoskiej. Wartość tego projektu szacuje się na około 90 mln złotych. Nowa jezdnia usprawni ruch na obecnej Świętokrzyskiej, Niepołomickiej czy Wielkopolskiej jednak bez sprawnej i szybkiej komunikacji miejskiej żadne drogowe inwestycji nie przyniosą spodziewanych efektów.
Gdańsk - Południe projekt Nowej Świętokrzyskiej
Prezydent Dulkiewicz podkreślała, że jest to strategiczny projekt dla południowej części Gdańska, w tym dla dzielnic Oruni Górnej - Gdańska Południe i Ujeściska - Łostowic, które wciąż się rozwijają i nowych mieszkańców przybywa.

"Przypomnę, że wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, Pomorską Koleją Metropolitalną, pracujemy nad przygotowaniem kluczowej dla tego obszaru inwestycji, czyli kolei wiodącej na Gdańsk - Południe. Zapewniam Państwa, że projekt Nowej Świętokrzyskiej nie będzie stał w żaden sposób na przeszkodzie budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, ponieważ od niemal roku wspólnie służby inwestycyjne Miasta Gdańska, służby PKM i projektanci pracują nad tym, żeby te dwa projekty nie wchodziły sobie w drogę, ale były projektami komplementarnymi" - podkreślała podczas wtorkowego briefingu prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

"Czyli teraz droga ma być węższa niż wcześniej planowano?! - pyta Przemysław Haluk Przewodniczący Rady Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe
Miejmy nadzieję, że zgłoszony pierwszy etap Nowej Świętokrzyskiej otrzyma dotację rządową i inwestycja ta będzie mogła być zrealizowana." - dodaje Przewodniczący Rady Dzielnicy OG - GP.

Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
- twórca http://gdanskpoludnie.pl/
- email: gdanskpoludnie@gmail.com
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska