17 sierpnia 2023

Wieżycka: poszerzą wąski chodnik przy Świętokrzyskiej

Paweł Wiśniewski
Niebezpieczny łuk na skrzyżowaniu ulicy Wieżyckiej i Świętokrzyskiej, tuż przy przystanku autobusowym i ruchliwej jezdni. Brak chodnika na wspomnianym łuku, bo jak skomentować około 30-40 cm powierzchni, na której mają się zmieścić piesi, co więcej brak ścieżki rowerowej wzdłuż zakorkowanej Świętokrzyskiej i liczni rowerzyści to wszystko powoduje niebezpieczne sytuacje. 

Na prośbę o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu Dział Inżynierii Ruchu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni opracował koncepcję, która przewiduje poszerzenie chodnika do 2 metrów szerokości (kosztem ulicy). Istniejący chodnik wzdłuż płotu i jednocześnie  nieużywanej pętli "Wieżycka" obecnie ma szerokość 1 metra. Na planie pokazany jest zaprojektowany chodnik (żółty kolor) i istniejący chodnik (kolor szary). 

Poniżej koncepcja zmian na łuku ul. Świętokrzyskiej i Wieżyckiej.   
Paweł Wiśniewski
Projekt przewiduje poszerzenie chodnika (kolor żółty) o szer. 1m kosztem ulicy i w ten sposób uzyskujemy całkowitą szerokość 2 metry.  
Na łuku przy ul. Świętokrzyskiej chodnik również zostanie poszerzony do 2 metrów.
Na przejściu dla pieszych przez ul. Wieżycką szerokość jezdni wynosić będzie 6,5m, a dalej w rejonie wjazdu na posesję 6 metrów. 

Prace budowlane rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w sierpniu.

Dziecko idące niemal po jezdni. Miejsca wystarcza tylko dla jednej osoby, należy pamiętać, że za łukiem jest przystanek komunikacji miejskiej, z którego korzystają również dzieci uczęszczające do pobliskich szkół.  
Paweł Wiśniewski
Poniższe zdjęcia to kolejny dowód, że potrzebne są zmiany na opisywanym skrzyżowaniu.
Paweł Wiśniewski
Wycieczka szkolna, której uczniowie wysiedli z autobusu za feralnym łukiem.
Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska