29 czerwca 2020

Nowa linia tramwajowa i N2 aż na Maćkowy.

Gdansk-Poludnie-tramwaj-GPW-Nowa-Bulonska-Pawla-Adamowicza
We wtorek, 30.06.2020 r. uruchomiona zostanie linia tramwajowa w ciągu Alei Adamowicza. Nowa trasa o długości 2,6 km to kluczowym elementem łączący ul. Bulońską z Jabłoniową, a dokładniej Piecki-Migowo z Jasieniem i dzielnicą Ujeścisko-Łostowice.
Na wspomnianym odcinku zlokalizowano 6 przystanków, najważniejszy to oczywiście węzeł integracyjny „Ujeścisko” wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów (167 miejsc parkingowych i 22 miejsca postojowe rowerowe), a ponadto budynek socjalny z ogólnodostępną płatną toaletą. Warto pokreślić, że węzeł nie będzie przystankiem końcowym bowiem ten znajduje się w pobliżu przedszkola nr 68 o nazwie „Lawendowe Wzgórze”, skąd piechotą po stosunkowo nowym ciągu pieszo-rowerowym można dotrzeć do ul. Porębskiego na Zakoniczynie.

Po nowym wiadukcie mieszkańcy pojadą linią nr 12. „Jest to jedna z najdłuższych linii tramwajowych w naszym mieście, która obsługiwana jest nowymi tramwajami Pesa Jazz Duo. W tej chwili tramwaje tej linii jeżdżą co 10 min w szczycie komunikacyjnym i co 20 min pomiędzy szczytami oraz w soboty, niedziele i święta” -  mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Autobusy linii 115, 120, 156 i 174 będą dojeżdżać do nowego węzła Ujeścisko, a pasażerów czeka przesiadka na wspomnianą „dwunastkę”. ZTM planuje również jeszcze w lipcu wznowić funkcjonowanie linii autobusowej 129 i 164. 

Kolejna zmiana w komunikacji miejskiej dotyczy oferty nocnej. Od nocy 30.06./01.07.2020 r. zmiany na linii nocnej N2. Autobusy, które do tej pory jeździły do węzła integracyjnego Łostowice-Świętokrzyska, będą teraz kursować aż do Maćkowych. 
Na odcinku między Pieckami-Migowem, a al. Havla zmieni się trasa linii N2: ... - Migowo - al. Pawła Adamowicza - nowy węzeł integracyjny „Ujeścisko” na skrzyżowaniu ulic Jabłoniowej i Warszawskiej - Warszawska - Havla - Łostowice Świętokrzyska - Niepołomicka - Starogardzka - Maćkowy. Przedłużenie trasy jest realizacją postulatów mieszkańców. 

Nowy przebieg linii N2 od nocy 30.06./01.07.2020 r. : (wybrane kursy: Nowy Port Szaniec Zachodni – Brzeźno – Dworska - …) Zajezdnia Autobusowa Hallera „Grudziądzka” - Kościuszki – Wrzeszcz PKP – Jaśkowa Dolina – Piecki Migowo – Adamowicza – węzeł integracyjny Ujeścisko – Warszawska – Havla – węzeł integracyjny Łostowice Świętokrzyska – Niepołomicka – Starogardzka – Maćkowy. Linia, podobnie jak inne linie nocne, będzie funkcjonować z 60 - minutową częstotliwością. Jej rozkład jazdy umożliwia - na przystanku „Wrzeszcz PKP” - dogodne przesiadki na pociągi SKM z Gdyni i do Gdyni – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska