12 listopada 2021

Park Południowy - konsultacje

Powstanie zielona przestrzeń dla mieszkańców, planowany Park Południowy o powierzchni 77 hektarach. Miasto rezygnuje częściowo z zabudowy mieszkaniowej na rzecz parku. Właśnie zakończono konsultacje, które polegały na spotkaniach, spacerach i warsztatach.
Przedstawiciele miejscy dla mieszkańców południowej części chcieliby stworzyć drugi pod względem wielkości park w Gdańsku, a w nim atrakcje, które zaproponują sami mieszkańcy. Będąc uczestnikiem dwóch spacerów: szlak niebieski i żółty oraz warsztatów w szkole podstawowej nr 12 przy ul. Człuchowskiej przedstawiam swoje wnioski. Bardzo małe zainteresowanie mieszkańców, choć bardzo interesujące wydarzenia z punktu widzenia aktywnego mieszkańca. Pojawiające się sugestie zachowania naturalnej zieleni, ścieżek spacerowych, kontynuacji chodników czy budowy terenów rekreacyjno-sportowych były bardzo ciekawe. Na trzech spacerach był Tomasz Torcz - radny z Jasienia, Tomasz Tołoczko razem ze mną reprezentowaliśmy Ujeścisko-Łostowice na dwóch spacerach, a na warsztatach w SP 12 dołączyli Tomasz Lachowski i Sylwia Rydlewska-Kowalik. - to cieszy gdyż niektórzy radni chyba zapomnieli w jakim celu są radnymi.  Ponadto w warsztatach w SP 86 brali udział radni dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe: Przemysław Haluk, Anna Kasprowiak-Misiąg, Anna Tomaszewska oraz Michał Dacewicz. Głównym postulatem zgłoszonym przez radnych dzielnicy było włączenie do Parku Południowego terenów Jaru Potoku Kowalskiego,  trzcinowiska oraz terenów zielonych wokół  trzcinowiska. W informacjach otrzymywanych z Miasta, Park Południowy ma być również w dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe. Niestety w rzeczywistości na planach nie sięga on tej dzielnicy. Jeśli faktycznie Park ma być w trzech dzielnicach, to należy włączyć proponowane przez radnych dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe tereny do Parku Południowego.
Warto wspomnieć, że w planowanym Parku Południowym już jest pierwsza inwestycja warta około 800 000 pln, to boiska z placem zabaw i altanami drewanianymi.

To właśnie w planowanym parku będzie Multipark, wygrana w BO 2020, a w nim: parkour (drążki, poręcze, ścianki), oaza relaksu (huśtawki, bujane ławy, ławki drewniane), strefa sportu i rekreacji (boisko do koszykówki 3x3 i mini boisko dla najmłodszych 10m x 6m)
Ponadto chodnik w kierunku zbiorników retencyjnych pomiędzy Kłoczkowskiego 1 i Porębskiego 39.


oraz wygrany w BO2022 Rowerowy Raj. Trasa rowerowa o dla rowerów BMX i MTB z powierzchnią mineralną, przepuszczalną. Długość trasy 300m linii głównej oraz 200m linii powrotnej, która w końcowej fazie będzie wspólna z linią trasy BMX. Łączna długość ok 500-550m. Na trasie przewidziano: profilowane zakręty (bandy), muldy, rollery i przeszkody drewniane typu kładka, progi (zjazdy), zeskoki.

Warto wspomnieć, że park zostanie przecięty przez ul. Nową Bulońską czy to będzie SKM, PKM, tramwaj czy też jednia tego jeszcze nie wiadomo. Transport szynowy będzie wymagał estakady i spowoduje hałas i jednocześnie sprawny dojazd dla mieszkańców, zawsze coś kosztem czegoś.

Mieszkańcy Zakoniczyna niebawem zyskają drogę przelotową przez osiedle. Ulica Porębskiego razem z budową nowych osiedli zostanie połączona z planowanym wydłużeniem ul. Piotrkowskiej. Dla niektórych wydawałoby się, że to dobra informacja, zapewne części mieszkańców to się nie spodoba. Może to skutkować paraliżem komunikacyjnym osiedla w godzinach szczytu. W korkach stanie zarówno komunikacja miejska, jak i kierowcy aut osobowych, jezdnia prosta i szeroka, sprzyja dużej prędkości, jedynie dwa ronda spowolnią ruch i ewentualnie wyspa segregująca ruch zlokalizowana na końcu ulicy. Obecnie część kierowców pomimo strefy tempo 30 jeździe zdecydowanie szybciej. Przypominam, że to jedyna droga wyjazdowa dla osiedla, a tylko na Porębskiego zameldowanych jest ponad  3000 osób. Na czerwono zaznaczono drogę przelotową, która dla części będzie alternatywą dla Havla. Na pewno skorzystają na tym rozwiązaniu mieszkańcy Ujeściska rejonu Piotrkowskiej, którzy obecnie stoją w korkach. O Nowej Unruga to tylko ewentualnie się mówi i nie prędko zostanie wybudowana zwłaszcza, że pilniejsza jest Nowa Świętokrzyska i Nowa Bulońska.

Dzikie łąki i polany, to właśnie Park Południowy.


Suchy zbiornik retencyjny, nie będzie zabudowany, to rezerwa na wypadek dużych i niespodziewanych opadów pomiędzy Świrskiego 13 i Porębskiego 22


Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
- twórca http://gdanskpoludnie.pl/
- email: gdanskpoludnie@gmail.com
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska