04 października 2022

Multipark i Rowerowy Raj - co się dzieje w temacie

Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski
Kiedy powstanie multipark z boiskami, parkour z przyrządami do ćwiczeń i kolejne huśtawki dla najmłodszych pytacie... Ponadto na jakim etapie jest realizacja trasy rowerowej dla dzieci i młodzieży? Gdzie są planowane inwestycje? Mając na uwadze zbliżające się kolejne głosowanie w budżecie obywatelskim przedstawiam kilka informacji.

Po pierwsze: kto jest odpowiedzialny i gdzie to będzie?
Za realizację wygranych projektów w budżecie obywatelskim (BO) odpowiedzialna jest jednostka miejska DRMG czyli Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (nie wnioskodawca). W którym miejscu jest planowana inwestycja przedstawia grafika.
Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski

Po drugie: dlaczego tak długo?
Czas realizacji zwycięskich projektów zgodnie z regulaminem BO to 24 miesiące licząc od stycznia, który następuje po głosowaniu dla przykładu: głosowanie we wrześniu 2021, a realizacja licząc 24 miesiące od stycznia 2022 r. to koniec 2023 roku (teoretycznie).
Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski
Multipark + Zielony Park o wartości niemal 600 000 pln (514 324 pln + 80 000 pln) zamiast do grudnia br. powstanie dopiero w przyszłym roku zakładając jednak dalszy pomyślny przebieg procesu wyboru wykonawcy. Ze szczegółami prac urzędniczych w ramach realizacji projektu wygranego w głosowaniu w 2020 roku można zapoznać się w aktualnościach na www.drmg.gdansk.pl
Niestety w czerwcu br. DRMG poinformowało o rozwiązaniu umowy na wykonanie projektu Multiparku. W sierpniu ogłoszono drugi przetarg  na sporządzenie dokumentacji projektowej i niestety 05.09 opublikowano informację cyt.: "Z uwagi na zbyt wysokie oferty postępowanie zostało unieważnione". Trzecia próba wyłonienia wykonawcy projektu jest w toku szczegóły na www.drmg.gdansk.pl, na złożenie oferty jest czas do 23.09.2022r.
 
Na pocieszenie dzięki ustaleniom z jednostkami miejskimi Multipark i Rowerowy Raj oraz dwa zielone parki (zieleń uzupełniająca przestrzeń rekreacyjną) w zapytaniu ofertowym są ujęte razem czyli wybrany kontrahent zaprojektuje w ciągu 8 miesięcy jak będzie wyglądał teren rekreacyjny pomiędzy dwoma zbiornikami Świętokrzyska uwzględniając zakres wygranych aż 4 projektów. Tak, czterech w ramach BO 2021 Multipark + Zielony Park (wartość ok. 600 000 pln) oraz wygrane BO 2022 czyli Rowerowy Raj + Zielony Park (ok. 720 000 pln). Łącznie inwestycja to ponad 1,3 mln i to wszystko obok boisk i altan grillowych.

Po trzecie: co dokładnie będzie obok boisk i altan grillowych?
Multipark (BO 2021): to planowany o pow. 10m x 15m parkour do ćwiczeń na świeżym powietrzu dla młodzieży (drążki, poręcze, ścianki), oaza relaksu czyli huśtawki, bujane ławy, ławki drewniane oraz strefa sportu i rekreacji: boisko do koszykówki 3x3 o wym. 9m x 9m, mini boisko dla najmłodszych 10m x 6m i stoły do tenisa, a nawet defibrylator. Ponadto jako uzupełnienie Zielony Park
Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski

Rowerowy Raj (BO 2022): trasa rowerowa dla miłośników BMX i MTB z powierzchnią mineralną, przepuszczalną. Długość trasy 300m linii głównej oraz 200m linii powrotnej, która w końcowej fazie będzie wspólna z linią trasy BMX. Łączna długość ok 500-550m. Na trasie przewidziano: profilowane zakręty (bandy), muldy, rollery i przeszkody drewniane typu kładka, progi (zjazdy), zeskoki. 
Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski
Budżet Obywatelski Paweł Wiśniewski
Zachęcam do głosowania w budżecie obywatelskim. W tym roku mieszkańcy powalczą w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe o nowe tereny rekreacyjne, ogólnodostępne toalety czy monitoring. Po sąsiedzku bo na Ujeścisku-Łostowicach też nie brakuje ciekawych projektów jak: ledowe przejścia dla pieszych, boisko czy wybieg dla psów.

Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny

Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska