24 marca 2023

Pani Prezydent spotkała się z mieszkańcami południa

Południe i problemy
W poniedziałek 20 marca w Szkole Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku Pani  Prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami dzielnicy Ujeścisko-Łostowice i Orunia Górna-Gdańsk Południe. Na początku omówiono prezentację dotyczącą dwóch południowych dzielnic. Przedstawiono również wyniki internetowych ankiet, które wypełnili mieszkańcy.

W badaniu w najmłodszej dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe udział wzięło 505 osób, natomiast na Ujeścisku-Łostowicach dwukrotnie mniej czyli 250 osób.  Słabe strony w naszej okolicy to przed wszystkim stan infrastruktury drogowej i dostępność komunikacji miejskiej.
Wyniki ankiety dla mieszkańców Orunia Orunia-Gdańsk Południe.
Dulkiewicz na południu
Wyniki ankiety dla mieszkańców Ujeścisko-Łostowice.
Dulkiewicz na południu
Pani Prezydent pochwaliła się zrealizowanymi inwestycjami m.in. łącznikiem drogowy Łucznicza-Niepołomicka, realizowaną budową szkoły przy Srebrnej oraz planowanym pierwszym etapem Nowej Świętokrzyskiej.

Kilka minut poświęcono na omówienie wygranych projektów w budżecie obywatelskim jednak w tym wypadku na prezentowanych slajdach były spore pomyłki. Planowany przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska 2 Multipark nie został zrealizowany w żadnym stopniu czy etapie, a zgodnie z regulaminem BO czas był do grudnia 2022 roku.
Multipark to planowany parkour do ćwiczeń na świeżym powietrzu dla młodzieży (drążki, poręcze, ścianki), oaza relaksu czyli huśtawki, bujane ławy, ławki drewniane oraz strefa sportu i rekreacji: boisko do koszykówki 3x3, mini boisko dla najmłodszych o wym. 10m x 6m i stoły do tenisa, a nawet defibrylator.
budżet obywatelski
Wygrany projekt w BO 2020 Zmieniamy dzielnice, sprawdź swoją ulice został również nie w pełni prawidłowo przedstawiony, ale został zrealizowany (miejsca postojowe wzdłuż Porębskiego, Bergiela i Przemyskiej, zadaszony wiaty rowerowe przy szkołach czy doświetlone LED'ami przejścia dla pieszych i inne)
budżet obywatelski
Była świetna okazja, aby Miasto Gdańsk pochwaliło się zrealizowanymi inicjatywami w budżecie obywatelskim (BO), ale niestety nie wykorzystano tego. Należy podkreślić, ze spotkanie nie było dedykowane projektom obywatelskim. 

Komunikacja miejska - gorący temat.
tramwaje na południu
Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego tłumaczył zgromadzonym wprowadzone zmiany od chwili uruchomienia Nowej Warszawskiej głównie argumentując zmiany brakiem środków finansowych oraz potokami pasażerskimi. Zapowiedział również, że ZTM planuje w kwietniu kolejne badania. Sporym poparciem obecnych mieszkańców cieszyła się wypowiedź Pana Wojciecha, który "sypał jak z rękawa" swoje wnioski o badaniach i zmianach na linii 2 i 4, które wdrożył ZTM przy dużej krytyce radnych i mieszkańców.

Odkąd powstała linia 289 to linią 175 jeździ mniej pasażerów. Pan Dyrektor z ZTM mówił, że autobus 175 stoi w największych korkach na Niepołomickiej. "Niestety nie wspomniał już, że po zmianie trasy autobus jadąc do pętli Siedlce stoi w jeszcze większym korku na Kartuskiej." - pisze na swoim profilu Przemysław Haluk z Rady Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe. Radni zostali zaproszeni na kolejne spotkanie w celu omówienia sytuacji w komunikacji miejskiej. 

Jeden z mieszkańców Zakoniczyna pytał o połączenie ul. Świrskiego z Człuchowską argumentując to zmniejszeniem ruchu przy szkole Olimpijczyk oraz krótszą drogą dla wielu mieszkańców.  
Gdansk południe
Pani Prezydent wspomniała również o problemach z dzikami oraz o planowanym Parku Południowym.
Mieszkańcy pytali również o:
Paweł Wiśniewski
W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób było widać i słychać, że mieszkańcy dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe (OG-GP) byli bardziej zaangażowani w porównaniu do osób z Ujeściska-Łostowic (U-Ł). Ich aktywność została również potwierdzona przez ilość osób, które wypełniły ankietę przed spotkaniem 505 osób z OG-GP, a z U-Ł tylko 250.

Paweł Wiśniewski
redaktor naczelny
Będą kolejne boiska

Będą kolejne boiska

O budżecie obywatelskim

O budżecie obywatelskim

Będzie bezpieczniej

Będzie bezpieczniej

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska